Kontuzja w sporcie – centrum medyczne podpowiada, jak bezpiecznie wrócić do formy!

Sport jest nieodłączną częścią życia wielu ludzi – nie tylko sportowców, lecz także pasjonatów różnych dyscyplin pozwalających na utrzymanie dobrej kondycji. Aktywność fizyczna wiąże się nie tylko z lepszą formą i sylwetką, lecz także czystym umysłem gotowym do pracy. Przeszkodą dla sportu mogą być jednak wszelkiego rodzaju kontuzje. Jak bezpiecznie wrócić do formy po długiej przerwie? Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej!

Pod opieką lekarza

Jeśli po kontuzji planujesz wrócić do uprawiania sportu, warto odwiedzić zakład opieki zdrowotnej i zapytać lekarza prowadzącego, kiedy możesz zacząć pierwsze treningi. Pierwszym etapem zdrowienia i wracania do formy jest oczywiście odpowiednia rehabilitacja – ta, którą oferuje podstawowa opieka zdrowotna, wielu osobom nie wystarcza, dlatego w czasie sesji warto zapytać fizjoterapeutę o dodatkowe ćwiczenia, jakie można wykonywać bezpiecznie we własnym zakresie. Po zakończeniu procesu rehabilitacyjnego przychodzi czas na pierwsze treningi, które warto jeszcze skonsultować ze specjalistą.

Od czego zacząć trening?

Po zakończeniu rehabilitacji warto zacząć od swobodnych treningów siłowych i wytrzymałościowych, które pomogą wzmocnić mięśnie po długiej przerwie. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby nie brać na siebie zbyt dużo – w tym celu najlepiej znaleźć trenera personalnego, który dopasuje plan ćwiczeniowy do Twoich potrzeb i możliwości. W razie wystąpienia jakichkolwiek powikłań pamiętaj o tym, aby niezwłocznie odwiedzić swoje centrum medyczne. Przy wracaniu do formy najważniejsza jest cierpliwość – małymi krokami można bezpiecznie dojść do celu.

Badania dla osób uprawiających sport

Wszystkie osoby regularnie uprawiające sport powinny pamiętać o wykonywaniu badań profilaktycznych, które pomogą zapobiec chorobom i być może uchronią przed kontuzjami i niechcianymi przerwami w aktywności fizycznej. Wśród badań tych znajdują się EKG, badanie ogólne moczu, a także morfologia ogólna. Można też skorzystać z opcji, jaką jest prywatna opieka zdrowotna. Centra medyczne takie jak https://polmed.pl proponują ciekawe pakiety badań, które pomogą w utrzymaniu zdrowia każdemu sportowcowi.

Sporty dla każdego

Nieraz zdarza się jednak, że poważna kontuzja lub przewlekłe bóle stawów i mięśni uniemożliwiają powrót do uprawianych wcześniej sportów. Wiadomo jednak, że aktywność fizyczna to opieka zdrowotna, którą warto zapewnić sobie samemu w każdym wieku. Nie brakuje więc sportów bezpiecznych, odpowiednich dla osób w każdym wieku, po kontuzjach i długich przerwach w ćwiczeniach. Oto kilka propozycji:

  • pilates – sport pozwalający wzmocnić mięśnie i zapobiegający bólom kręgosłupa
  • aqua fitness – sport obejmujący ćwiczenia w wodzie, który nie wymaga umiejętności pływackich. Poprawia działanie układu krążenia i wzmacnia mięśnie.
  • nordic walking – sport polegający na marszu ze specjalnymi kijami. Odciąża kręgosłup, trenuje mięśnie i rozładowuje stres. Nie wymaga też specjalistycznego sprzętu, a cena kijków jest stosunkowo niska.