Klej należy nakładać na ścianę czy na tapetę?

Tapetowanie to bardzo szybki i skuteczny sposób na poprawę wyglądu wnętrz. Najbardziej kreatywna i satysfakcjonująca jest samodzielna zmiana dekoracji ścian. Jeżeli planujesz po raz pierwszy w życiu nakładać tapety, zapewne zadajesz sobie wiele pytań. Chcesz wiedzieć, jakie narzędzia są potrzebne do tapetowania? Zastanawiasz się, czy klej należy nakładać na tapetę czy na ścianę? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziesz w artykule.

Czego potrzeba do samodzielnego tapetowania?

Malowanie czy układanie płytek ceramicznych to prace mokre, brudne i wymagające fachowego przygotowania. Natomiast tapetowanie jest jedną z najprostszych technik dekoracji wnętrz. Do samodzielnego wykonanie prac nie musisz mieć doświadczenia ani specjalistycznych narzędzi. Aby poprawnie nałożyć tapety na ścianę, wystarczy nożyk z ułamywanymi ostrzami, metalowa linijka (najlepiej o długości powyżej 50 cm, czyli nieco więcej niż wynosi szerokość brytu standardowej tapety), nożyczki, pędzel do nakładania kleju (optymalne są dwa pędzle: duży ławkowiec i mały okrągły) oraz rakla do wyrównywania brytów i usuwania pęcherzyków powietrza. Przyda się też delikatna ściereczka lub gąbka do usuwania nadmiaru kleju. 

Jeżeli dołożysz do narzędzi cierpliwość i nie zlekceważysz zaleceń producenta tapet, masz wszelkie szanse, aby stworzyć estetyczną dekorację ścian. Jeżeli to Twój „pierwszy raz”, przed rozpoczęciem pracy określ miejsce aplikacji kleju.

Kiedy klej nakładać na tapetę, a kiedy na ścianę? 

O miejscu aplikacji kleju decyduje rodzaj materiału, z którego została wykonana tapeta. Szczegóły wyjaśnia ekspert reprezentujący sklep z tapetami Kraina Barw w Krakowie: – Generalna zasada jest taka, że tapety papierowe należy pokryć klejem, natomiast przy nakładaniu tapet na flizelinie wystarczy aplikacja kleju na ścianę. Papier w kontakcie z klejem wchłania wodę i pęcznieje. W efekcie tapeta rozszerza się delikatnie. Po aplikacji tapetę trzeba zwinąć lub złożyć i pozostawić na 10-15 minut, a dopiero potem nakładać na ścianę. Z kolei flizelina jest materiałem syntetycznym, który nie chłonie wilgoci i jest stabilny wymiarowo. Dlatego tapety z dolną warstwą włókniny nie wymagają wstępnego namaczania: suche bryty należy instalować na ścianie pokrytej klejem. Ta technika ma też zastosowanie do niektórych tapet papierowych, na przykład do wybranych produktów ekskluzywnej marki Linwood. Dlatego sukces tapetowania zależy od rygorystycznego stosowania zaleceń producenta – zarówno przy wyborze kleju, jak i techniki nakładania tapet. 

Warto wspomnieć, że dostępne są również tapety z klejem, które należy namoczyć bezpośrednio przed nakładaniem na ścianę. Tego typu okładziny wymagają dużych umiejętności i doświadczenia od wykonawców. Dlatego nie nadają się do pierwszych prób z tapetowaniem. 

Czy kleju do tapet można użyć do gruntowania ściany? 

Ostateczny efekt estetyczny zależy nie tylko od techniki instalacji brytów, lecz w nie mniejszym stopniu od jakości podłoża. Ściana pod tapetę powinna być starannie wyrównana: większe ubytki należy zaszpachlować, usunąć grudki występujące na tynku, odkurzyć i odtłuścić całą powierzchnię ściany. 

Na koniec pokryj ścianę gruntem. Dzięki temu wyrównasz chłonność podłoża i zapewnisz dobre trzymanie kleju. Do tego celu najlepszy jest specjalny preparat głęboko penetrujący. Jeżeli nie masz go akurat pod ręką, zagruntuj ścianę rozcieńczonym wodą klejem do tapet. Niezależnie od użytego preparatu, przed nakładaniem tapet ściana powinna być całkowicie sucha. W przeciwnym razie może dojść do późniejszego odstawania tapety. Ponadto korekty ustawienia brytów na wilgotnym podłożu kończą się często zerwaniem wierzchnich warstw tynku gipsowego i zniszczeniem tapety.