Kiedy z hemoroidami warto udać się do specjalisty?

Proktolog to lekarz, do którego należy się zgłosić w razie wystąpienia problemów z hemoroidami. Istnieje szereg domowych sposób na walkę z hemoroidami, jednak w większości przypadków zniwelują one jedynie na pewien czas nieprzyjemne objawy, który z czasem mogą wrócić z większym natężeniem. Ponadto, krwawienie z odbytu może wynikać z innych schorzeń, np. obejmujących jelito grube, dlatego zawsze objaw ten należy skonsultować ze specjalistą.

Czy hemoroidy trzeba leczyć?

W początkowym stadium choroby, hemoroidy dają objawy takie jak świąd, wrażenie niepełnego wypróżnienia i ból podczas oddawania stolca. Aby hemoroidy nie były podrażniane, warto stosować zbilansowaną dietę bogatą w błonnik pokarmowy i regularnie pić wodę. Miejscowo można stosować żele i kremy, które złagodzą dolegliwości bólowe. Należy jednak pamiętać, że jeżeli w stolcu pojawi się krew, należy udać się na wizytę do proktologa, który zdiagnozuje przypadłość bądź znajdzie inne źródło krwawienia. Jeżeli objawy hemoroidów towarzyszą choremu od niedawna, to przy zmianie nawyków żywieniowych i siedzącego trybu życia mogą one zniknąć. Jednak osoby borykające się od dłuższego czasu z tą przypadłością powinni zwrócić się do lekarza.

Czy hemoroidy są niebezpieczne?

Nieleczone hemoroidy mogą powodować nasilający się ból i być źródłem coraz bardziej obfitego krwawienia. Zdarza się również, że hemoroidy wewnętrzne zaczynają się uwidaczniać na brzegu odbytu, a z czasem wypadają podczas defekacji. Ostatni stopień choroby obejmuje guzki, które znajdują się na zewnątrz i nie można wprowadzić ich powrotem do odbytu. Zaawansowana choroba wymaga często interwencji chirurgicznej. Inne skutki nieleczenia hemoroidów to powstawanie ropni i przetoki około odbytniczej, a nawet martwica tkanek. Hemoroidy nie zagrażają bezpośrednio życiu chorego, ale mogą doprowadzić do wielu powikłań i chorób. Ich objawy warto skonsultować z proktologiem, np. w Euro-Klinice w Siemianowicach Śląskich.

Jak lekarz bada hemoroidy?

Badanie hemoroidów rozpoczyna się od obejrzenia przez lekarza okolic odbytu. Czasem wystarczy to do postawienia diagnozy. Zdarza się, że proktolog musi wykonać też badanie per rectum, które polega na włożeniu palca do odbytu. Lekarz może poprosić o zaciśnięcie odbytu w celu sprawdzenia napięcia zwieraczy. Badanie u proktologa nie wymaga specjalnych przygotowań. Warto wypróżnić się przed wizytę i umyć okolice odbytu. W przypadku podejrzenia, że hemoroidom może towarzyszyć inna choroba, np. jelita grubego, może zostać zlecona kolonoskopia lub rektoskopia.