Kiedy tapicerka nadaje się do wymiany?

Często można spotkać się z sytuacją, że w przypadku rozdarcia tapicerki w fotelach samochodowych lub meblach domowych dochodzi do jej wymiany na zupełnie nową. Jeszcze częściej można spotkać się z sytuacją, że w wyniku uszkodzonej tapicerki cały przedmiot trafia do kontenera i kupowany jest nowy. W znacznej większości przypadków jest to jednak działanie niepotrzebne, ponieważ doświadczony tapicer jest w stanie naprawić nawet przypadki na pierwszy rzut oka beznadziejne.

Tapicerka samochodowa – naprawiać czy wymieniać?

W przypadku foteli samochodowych wielu kierowców zastanawia się nad wymianą tapicerki na nowszą. Jeśli jest to związane z chęcią wprowadzania zmian wizualnych w aucie, to warto udać się do zaufanego tapicera, który pomoże nam wybrać odpowiedni krój materiału oraz przedstawi dostępną kolorystykę. Natomiast nie każde rozdarcie, przetarcie, przebarwienie lub zabrudzenie wymaga od razu wymiany całej tapicerki.

Zatrzymanie oryginalnej tapicerki samochodowej jest też niezwykle ważne w przypadku samochodów zabytkowych. Dzięki niej ich wartość kolekcjonerska wzrasta. Nawet skórzane tapicerki, które popękały i poprzecierały się w wyniku eksploatowania, możliwe są do naprawy.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku, gdy w wyniku np. pogryzienia przez psa, w fotelach pojawiły się ubytki. Naprawa tapicerki samochodowej jest możliwa również w takiej sytuacji, możliwe jest uzupełnienie brakującego materiału oraz dodatkowe wyregulowanie go w obiciu, dzięki czemu fotel będzie jeszcze wygodniejszy niż przed naprawą.

Niektóre zakłady tapicerskie umożliwiają również usunięcie z foteli trudnych zabrudzeń (np. związanych z farbami i lakierami) oraz oferują pomoc w pozbyciu się nieprzyjemnego zapachu tapicerki (np. dymu papierosowego). Dzięki takim pracom tapicerka odzyskuje swoją dawną świetność.

Usługi tapicerki samochodowej oferują takie przedsiębiorstwa jak BASTER z Krakowa.

Tapicerka meblowa – odnawianie czy wymienianie?

W przypadku mebli o wartości zabytkowej lub sentymentalnej znacznie częściej można zauważyć chęć ich właścicieli do przeprowadzenia prac renowacyjnych danego obiektu. Jednakże w przypadku mebli nowszych większość osób decyduje się na wymianę całego przedmiotu.

Można jednak zauważyć rosnący trend, w którym coraz więcej osób zainteresowanych jest prowadzeniem prostych prac tapicerski w ramach hobby. Jest to niezwykle przydatna umiejętność, która może się przydać w przypadku przeprowadzania prostych napraw. Z trudniejszymi warto wybrać się do tapicera.