Kiedy opłaca się kupić gotowy projekt domu?

Jedną z pierwszych decyzji przy budowie domu jest wybór pomiędzy projektem gotowym a przygotowywanym na indywidualne zlecenie. Druga opcja jest droższa, ale daje gwarancję unikalności projektu. Gotowe rozwiązanie kosztuje mniej, jednak nie jest to wcale jego jedyna zaleta.

Jak szybko można kupić gotowy projekt domu?

Obecnie coraz więcej osób zamawia projekty przez internet, na przykład na projektyzwizja.pl. To bardzo wygodne, bo nie trzeba tracić czasu na wizyty w biurach architektonicznych, a usługę dostarczyć może architekt z drugiego końca kraju. Katalog projektów jest umieszczony na stronie internetowej i można tam przeczytać specyfikację techniczną  oraz dokładnie obejrzeć wygląd bryły, rzuty kondygnacji, wizualizację 3D. Jeśli projekt spodoba się na tyle, by inwestor zdecydował się według niego wybudować swój dom, wystarczy złożyć zamówienie, zapłacić za przesyłkę i po kilku dniach pełna dokumentacja zostanie dostarczona do adresata.

Co zawiera gotowy projekt?

W zakupionym gotowym projekcie znajdują się nie tylko plany architektoniczne, ale również opisy techniczne i rysunki dotyczące rozwiązań konstrukcyjnych, projekty instalacji, kosztorys, wykaz rekomendowanych materiałów budowlanych. Co oznacza, że po otrzymaniu takiej dokumentacji można od razu przystąpić do budowy domu, wystarczy tylko zatrudnić kierownika budowy oraz ekipę pracowników.

Projekt zakupiony w biurze architektonicznym spełnia wszystkie wymagane normy i przepisy budowlane, inwestor musi jednak mieć na uwadze miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego – przykładowo, jeśli na danym terenie wolno budować wyłącznie domy jednopiętrowe, zakupienie projektu wyższego budynku skończy się odmową wydania pozwolenia na budowę.

Czy gotowe projekty są unikalne?

Zakupiony gotowy projekt nie znika z bazy danych – wciąż jest on dostępny w sprzedaży i może zostać wybrany przez kolejnych inwestorów. Ryzyko, że w najbliższej okolicy ktoś skorzysta z tego samego projektu, jest jednak bardzo małe, ponieważ oferta biur architektonicznych jest naprawdę szeroka, a identyczne domy spotyka się niemal wyłącznie na osiedlach deweloperskich.

W gotowym projekcie możliwe jest nawet wprowadzenie pewnych zmian, choć nie powinny one ingerować zbyt mocno w konstrukcję budynku, a poprawki wolno nanosić wyłącznie architektom z uprawnieniami.