Kiedy należy się odszkodowanie za zgubiony bagaż na lotnisku?

W trakcie podróży samolotem może zdarzyć się, że nasza walizka zostanie nieumyślnie zagubiona lub skradziona przez osoby trzecie. Zgodnie z aktualnymi przepisami w takich sytuacjach można ubiegać się odszkodowanie za zgubiony bagaż. Ile wynosi maksymalna kwota odszkodowania za zgubiony bagaż na lotnisku? Jak działa dodatkowe ubezpieczenie mienia na czas podróży liniami lotniczymi? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na te pytania.

Co zrobić, by uzyskać odszkodowanie za zgubiony bagaż?

Dokładne przepisy odnoszące się do możliwości ubiegania się o odszkodowanie za zgubiony bagaż znajdują się w Konwencji montrealskiej oraz Rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady nr 889/2002. W tym przypadku linie lotnicze ponoszą odpowiedzialność za uszkodzenia, kradzież oraz zagubienie bagażu, ale tylko do określonej kwoty.

Zatem, ile wynosi odszkodowanie za zagubiony bagaż na lotniku? To równowartość 1288 SDR, czyli ponad 6700 złotych.* Należy jednak pamiętać, że nie za każdym razem otrzymamy taką sumę. Jest to górna granica, a wysokość wypłaty może być znacznie niższa. Aby uzyskać odszkodowanie za zagubiony bagaż, trzeba złożyć wniosek reklamacyjny w biurze linii lotniczych. Można to zrobić osobiście, listownie lub przez internet. Potrzebne do tego są szczegóły lotu, nasze roszczenia, numer konta bankowego oraz kopie paragonów za rzeczy znajdujące się w bagażu. To ostatnie jest szczególnie ważne, tylko w ten sposób możemy udowodnić wartość zaginionych rzeczy.

Szukasz inspirujących propozycji na aktywne spędzanie czasu? Koniecznie sprawdź portal: Aktywnie Plus

Przepisy unijne dotyczące zgubionego bagażu

Zgodnie z aktualnymi przepisami unijnymi dotyczącymi odszkodowania za zagubiony bagaż, warto zaznaczyć, że właściciel walizek ma czas 7 dni na zgłoszenie reklamacji do linii lotniczych w przypadku uszkodzenia, natomiast 21 dni w razie zagubienia lub opóźnienia w doręczeniu bagażu.

Zgodnie z przepisami Konwencji montrealskiej przewoźnik może zostać wyłączony od odpowiedzialności, jeśli bagaż w momencie wystąpienia zdarzenia nie znajdował się pod opieką linii lotniczych. W takich sytuacjach przydatne jest ubezpieczenie turystyczne, które stanowi dodatkową ochronę i umożliwia uzyskanie odszkodowania za zagubione, zniszczone lub opóźnione walizki.

Odszkodowanie za zgubiony bagaż w Ryanair

Jeśli chodzi o odszkodowanie za zgubiony bagaż, Ryanair ponosi odpowiedzialność za zaistniałą sytuację po złożeniu stosowanego wniosku. Jeśli walizka czy torba nie dotarły na miejsce w wyznaczonym czasie lub zostały zagubione, trzeba zgłosić reklamację bezpośrednio u przewoźnika. Po otrzymaniu raportu PIR można śledzić poczynania związane z poszukiwaniami zaginionej walizki. Linie lotnicze Ryanair mają 15 dni roboczych na rozpatrzenie wniosku i przygotowanie stosownej dokumentacji.

Zamiast się martwić, wybierz ubezpieczenie turystyczne

Jeśli często podróżujesz liniami lotniczymi lub po prostu wybierasz się na wymarzone wakacje, koniecznie zadbaj o swoje bezpieczeństwo. Po wykupieniu polisy ubezpieczenia turystycznego zyskasz pewność, że w razie potrzeby otrzymasz pełne odszkodowanie za zgubiony bagaż na lotnisku.

Ciekawym wyborem jest ubezpieczenie turystyczne Balcia, dzięki któremu zyskasz szeroki pakiet ochrony obejmujący: kradzież, uszkodzenie bagażu w wyniku zdarzenia losowego, a także opóźnienie dostarczenia walizek. W ramach dodatkowych benefitów polisy od Balcia otrzymasz też odszkodowanie za odwołany lot, poniesione koszty leczenia, a także skutki nieszczęśliwych wypadków w trakcie podróży.

 

*Źródło: https://konsument.gov.pl/uszkodzony-zaginiony-bagaz-lotniczy/