Karmy przyjazne dla środowiska

Rosnąca świadomość ekologiczna sprawia, że konsumenci dokonują coraz bardziej przemyślanych wyborów. Dotyczy to nie tylko produktów przeznaczonych dla ludzi, ale i dla zwierząt. Ponieważ wśród Polaków nie brakuje miłośników czworonożnych pupili, warto przyjrzeć się temu bliżej. Tym, czego najwięcej kupują ich opiekunowie, jest oczywiście karma dla zwierząt. Tu rodzi się pytanie, czy istnieje karma przyjazna dla środowiska? Sprawdzamy!

Skład karmy dla zwierząt a środowisko

Zbilansowana, pełnowartościowa, dopasowana do indywidualnych potrzeb zwierzaka – taka powinna być karma. Najczęściej oznacza to, że powinna być ona bogata w białko, czyli nie może zabraknąć w niej mięsa. Jednakże produkcja mięsa ma ogromny wpływ na emisję gazów cieplarnianych, mając na względzie spore ilości wody, energii oraz ziemi zużywane na ten cel. Ponadto, jak zaznacza specjalista ze sklepu zoologicznego Dlapsaikota, zwierzęta domowe spożywają 20% mięsa produkowanego na całym świecie.

Można temu zaradzić, wybierając karmy, w których znajduje się mięso pochodzące od owadów. Tzw. czarne muchy są znacznie mniej wymagające w hodowli i są w stanie szybciej zaspokoić zapotrzebowanie na białko niż zwierzęta hodowlane. Karmy dla zwierząt z takim składem są zarówno pełnowartościowe, jak i bezpieczne, czego potwierdzeniem jest uznanie tego gatunku muchówki jako bezpiecznej do karmienia zwierząt przez Komisję Europejską. Mięso owadów charakteryzuje się także wysoką przyswajalnością oraz sporą ilością zdrowych tłuszczów, witamin i mikroelementów.

Wpływ produkcji karmy dla zwierząt na środowisko

Karma dla zwierząt przyjazna środowisku to również świadomy wybór producenta. W tym celu można zasięgnąć informacji, czy karma produkowana jest w proekologicznych fabrykach, które np. korzystają z odnawialnych źródeł energii. Co więcej, jeśli karma zawiera mięso ryb, warto sprawdzić, czy ich połów jest zrównoważony i odbywa się z poszanowaniem ekosystemu morskiego. O tym świadczy np. zgodność z Programem Ochrony Delfinów Earth Island Institute.

Oczywiście znaczącą rolę odgrywa opakowanie karmy dla zwierząt. Tu zamiast plastikowych toreb czy pojemników warto sięgnąć po te w papierowych opakowaniach. Ponadto papier wykorzystywany do produkcji tych opakowań może pochodzić z recyklingu, co jest kolejnym atutem. I odwrotnie – warto sprawdzić, czy opakowanie nadaje się do ponownego przetworzenia. Papierowe opakowania są także zdrowsze dla czworonogów, ponieważ eliminuje się ryzyko przenikania szkodliwych związków do żywności.