Kamienie dekoracyjne w ogrodzie. Do czego może się przydać kamień ogrodowy?

Kamienie ogrodowe są popularną ozdobą wielu ogrodów i parków na całym świecie. Mogą być wykorzystywane do różnych celów, w tym: odbijania światła, tworzenia cienia, ukrywania przedmiotów lub zbiorników wodnych, tworzenia punktów centralnych lub obrzeży. Układając kamienie ogrodowe weźmy pod uwagę ich kształt, ale także to, co reprezentują. Być może chcemy użyć czegoś monumentalnego, jak obelisk, aby podkreślić wyjątkowy charakter naszego ogrodu. A może chcemy stworzyć wrażenie spokoju, używając kamyków symbolizujących wodę? Nasza wyobraźnia jest limitem, jeśli chodzi o te elementy dekoracyjne w projekcie krajobrazu.

Kamień ogrodowy na rabatkach kwiatowych. Czy to dobry wybór?

Oczywiście, że tak! Kamienie ogrodowe na rabatach kwiatowych mogą stanowić estetyczną alternatywę dla gołej ziemi podczas tworzenia rabaty. Kamienie ogrodowe mają wiele zalet. Przede wszystkim, kamienie mogą być świetną alternatywą dla kory, ponieważ ułatwiają dobry drenaż. Sprawiają również, że teren wokół rabaty wygląda na bardziej wykończony i schludny. Ogólnie rzecz biorąc, kamienie ogrodowe sprawiają wrażenie stabilności, solidności i trwałości. Ponadto, kamienie ogrodowe są estetyczne i funkcjonalne same w sobie!

Ozdoby z kamieni ogrodowych – czy warto je stosować?

Bez wątpienia, tak. Jeśli chodzi o dekoracje zewnętrzne dla naszego domu, ozdoby z kamienia ogrodowego dają wiele ciekawych możliwości. Możemy ułożyć kilka różnych rodzajów i kształtów kamieni dekoracyjnych wraz z roślinami kwitnącymi, aby stworzyć imponujące dekoracje. Ale dlaczego ograniczać się do kwiatów? Wprowadźmy trochę koloru na zewnątrz domu dzięki dekoracjom z kamienia ogrodowego. Można je również wykorzystać do stworzenia wyjątkowych punktów centralnych, takich jak ścieżki ogrodowe czy ogrodzenia gabionowe wypełnione kamieniami dekoracyjnymi, na przykład śnieżnobiałymi otoczakami Thassos.

Jak kamienie ogrodowe wpływają na rośliny?

Odpowiedź brzmi: bardzo pozytywnie! Kamienie dekoracyjne w ogrodzie mogą pomóc w zabezpieczeniu roślin przed erozją gleby. Kamienie ogrodowe mogą również chronić korzenie przed mrozem, a także hamować wzrost chwastów, co oznacza, że nie będziemy musieli używać tak dużo nawozów lub oprysków zawierających szkodliwe chemikalia. Dlaczego więc nie spróbować następnym razem użyć kamieni dekoracyjnych w swoim ogrodzie?

Rodzaje kamienia ogrodowego

 • granit
 • wapień
 • piaskowiec
 • łupek
 • otoczak
 • kora kamienna
 • grys.

Wymienione powyżej rodzaje kamienia ogrodowego zostały zidentyfikowane jako najbardziej popularne kamienie ogrodowe. Każdy rodzaj kamienia ogrodowego ma swoje charakterystyczne cechy, zalety i wady, które powinny być brane pod uwagę przez właścicieli ogrodów przy dokonywaniu wyboru, jakiego rodzaju materiału użyją w swoich ogrodach.

Jeden z najpopularniejszych kamieni ogrodowych to kora kamienna

Kora kamienna jest rodzajem kruszywa wytwarzanego z gnejsów. Gnejs jest skałą metamorficzną i ma strukturę podobną do łupka. Oznacza to, że posiada właściwości łupliwe. Kora kamienna to atrakcyjny materiał, który może dodać charakteru w ogrodzie. Jest zdecydowanie lepszym wyborem niż tradycyjna kora sosnowa, gdyż charakteryzuje się większą trwałością – nie gnije i jest odporna na trudne warunki atmosferyczne, takie jak wysokie i niskie temperatury czy wilgoć. Co więcej, kora kamienna jest cięższa niż kora sosnowa, dzięki czemu nie będzie narażona na wywiewanie spod roślin przy większych podmuchach wiatru, których ostatnio w Polsce nie brakuje.

Ponieważ kora kamienna jest produktem naturalnym, może być wykorzystywana jako element dekoracyjny w parkach i ogrodach. Jest ona nie tylko estetyczna, ale również funkcjonalna. W zależności od koloru i faktury, kora kamienna może stanowić atrakcyjną alternatywę dla tradycyjnych materiałów do ściółkowania, takich jak wióry drzewne czy żwir.

SONY DSC

Kamienie ogrodowe – korzyści z ich stosowania

 • kamienie ogrodowe są estetyczne i funkcjonalne same w sobie,
 • dzięki swojemu kształtowi, wielkości i kolorowi mogą wzbogacić wygląd naszego ogrodu,
 • powierzchnia kamieni dekoracyjnych zapewnia również lepsze odprowadzanie wody i napowietrzania niż ściółka z kory i nie powoduje zagęszczania gleby,
 • kamienne otoczaki mogą również zmniejszyć ilość chwastów w naszym ogrodzie, ponieważ stanowią dobrą izolację dla gleby,
 • możemy wybierać spośród wielu wzorów lub stworzyć swój własny, używając różnych rodzajów i kolorów kamienia,
 • kamień ogrodowy jest bardzo trwały i nie gnije ani nie jest zdmuchiwany przez silne podmuchy wiatru,
 • możemy użyć kamieni ogrodowych, takich jak kora kamienna zamiast tradycyjnych materiałów, takich jak kora sosnowa lub żwir.

Podsumowując, kamienie dekoracyjne mają wiele możliwości w ogrodzie przy aranżacji zewnętrznych dekoracji. Występują we wszystkich kształtach i rozmiarach – od monumentalnych obelisków po mniejsze kamienie dekoracyjne i otoczaki – i z pewnością sprawią, że każda przestrzeń będzie wyglądać pięknie!

Artykuł powstał przy współpracy z hurtownią kamienia naturalnego https://kamienie-dekoracyjne.pl/