Jakimi parametrami cechuje się standardowa europaleta?

Europalety to niezbędny materiał opakowaniowy w nowoczesnej logistyce, ale nie tylko. Przydają się one także przy montażu, przechowywaniu, przeładunku i transporcie towarów. Chronią również ładunki przed uszkodzeniem. Palety wysyłkowe zwykle różnią się w zależności od kraju, w którym są stosowane. W poniższym artykule znajdziesz informacje o najczęściej używanych paletach w Europie oraz o ich podstawowych parametrach.

Czym są europalety?

Europaleta to standardowa paleta stosowana w różnych systemach wysokiego składowania, ciężarówkach i magazynach w całej Europie. Firmy eksportujące swoje towary na kontynent zazwyczaj pakują swoje produkty na europalety EPAL. Są one tak popularne ze względu na wytrzymałość, niezawodność, możliwość wielokrotnego użycia i wygodne wymiary. Są wyposażone w obudowę umieszczoną na górze, która została skonstruowana tak, aby utrzymać produkty na miejscu podczas przewozu. Wszystkie europalety zawierają logo EUR, choć czasami można je znaleźć z innymi skrótami, takimi jak DB i EPAL.

Standardowa paleta euro ma wymiary 1200 mm na 800 mm na 144 mm. Ważne jest, aby osoby, które planują eksport towarów do Europy, zwracały uwagę na ten parametr, aby uniknąć przeciążenia lub niedociążenia. Europalety są wykonane z szerokiej gamy materiałów, w tym z drewna, plastiku oraz stali.  Najpopularniejszym materiałem jest jednak drewno, w tym:

  • iglaste (jodła, sosna, świerk, olcha, brzoza),
  • drewno liściaste (jesion, akacja, dąb, klon, jawor, kasztan europejski).

Korzyści płynące z używania drewna do budowy palet obejmują: właściwości antypoślizgowe, brak elektrostatyki i odporność na wysokie temperatury.

Parametry palet

Przed dopuszczeniem do użytku europaleta powinna spełnić szereg standardów, aby uzyskać certyfikat legalności. Poza ściśle określonymi oznaczeniami powinny także mieć odpowiednie parametry, do których zaliczają się:

  • materiał,
  • długość,
  • wysokość,
  • waga,
  • obciążenie robocze,
  • szerokość deski.

Szacuje się, że istnieje ponad 450 milionów oficjalnych europalet UIC 435-2 o wymiarach 800 x 1200 mm – co czyni je najpopularniejszym produktem na świecie. Standardowe drewniane europalety EPAL oferowane przez firmę Kubiak-Pol używane są głównie do eksportu produktów, międzynarodowej dystrybucji ładunków i towarów w krajach europejskich i na całym świecie. Paleta z 4-stronnym wejściem jest przeznaczona do bardziej wydajnego załadunku i obsługi. Wszystkie europalety są oznakowane zszywkami EPAL, poddane obróbce cieplnej, fumigacji i są zgodne z wymaganiami ISPM15.