Jakie zastosowanie mają drewniane listwy?

Listwy z drewna są bardzo cenione jako elegancki materiał wykończeniowy. Zdobią wnętrza, ale też pełnią funkcję ochronną, dlatego ich wybór powinien być dobrze przemyślany. Na co zwrócić uwagę przy zakupie takich materiałów?

Do czego służą listwy przypodłogowe?

Listwa jest ważną częścią wykończenia podłogi. To właśnie dzięki niej można skutecznie zamaskować szczeliny dylatacyjne – materiał leżący na podłodze przez cały czas pracuje i jeśli będzie bardzo szczelnie ułożony, bez żadnych przerw między elementami, jego powierzchnia zacznie się z czasem deformować. Pod listwą umieszcza się także różnego rodzaju przewody, poza tym chronią one ścianę przed uszkodzeniami, na przykład w trakcie odkurzania.

Funkcjonalność jest istotna, ale nie można też zapominać o wyglądzie takiej listwy. Na Siekierki.com.pl można dostać listwy o różnych przekrojach, w tym cokoły oraz ćwierćwałki wypukłe albo wklęsłe. Do większości wnętrz pasować będzie naturalny odcień drewna, podkreślony tylko lakierem, inną opcją jest użycie farby z wybranym kolorem. W małych pomieszczeniach raczej powinno się unikać listew szerokich i mocno kontrastowych, ponieważ zmniejsza to optycznie wielkość wnętrza i zaburza jego proporcje.

Listwy przypodłogowe można przykleić do ściany lub przymocować za pomocą kołków rozporowych. Łączenia listew wypełniane są najczęściej elastycznym uszczelniaczem i zabezpieczane taśmą maskującą, dzięki czemu całość wygląda bardzo estetycznie i nie psuje wystroju wnętrza.

Kątowniki narożne

Nieco innym elementem wykończeniowym są drewniane kątowniki narożne. Stosunkowo rzadko są montowane na podłodze, choć jak najbardziej się do tego nadają, natomiast świetnie drewniane kątowniki się sprawdzą jako wykończenie ścian przy oknach oraz wokół drzwi. Obecność kątownika poprawia estetykę wnętrza i zabezpiecza ścianę przed uszkodzeniami. Jego montaż jest bardzo prosty i można to zrobić samodzielnie, wystarczy dobrać odpowiedni rozmiar kątownika.

Drewniany kątownik powinien pasować swoim wyglądem do stylu aranżacji danego pomieszczenia. Warto też zwrócić uwagę na rodzaj wykorzystanego drewna oraz jego parametry, tak aby kątownik posiadał wysoką odporność na otarcia, pęknięcia oraz inne uszkodzenia mechaniczne.