Jakie środki ochrony roślin są dziś dostępne?

Trudno wyobrazić sobie współczesne rolnictwo bez środków ochrony roślin. Sięgają po nie właściciele dużych gospodarstw rolnych, jak i przydomowych niewielkich ogródków. Dobry producent środków ochrony roślin ma dziś do zaoferowania szereg preparatów, które różnią się działaniem.

Dlaczego warto stosować środki ochrony roślin?

Każdy producent środków ochrony roślin potwierdzi, że preparaty te ułatwiają uprawę. Stosuje się je zarówno w przypadku warzyw, jak i drzewek owocowych. Sięgają po nie też ci, którzy zdecydowali się postawić na rośliny ozdobne. Środki ochrony roślin zwalczają inwazje szkodników, chronią też przed rozmaitymi chorobami, które obniżają plony, a nierzadko prowadzą nawet do zamierania rośliny.

Jakie środki ochrony roślin można kupić?

Obecnie w sprzedaży dostępne są:

  • środki chwastobójcze;
  • preparaty grzybobójcze;
  • środki owadobójcze;
  • zaprawy.

Szczególną grupę stanowią adiuwanty, które tak naprawdę nie są środkami ochrony roślin, a środkami pomocniczymi.

Przed czym chronią środki chwastobójcze?

Środki chwastobójcze – jak sama ich nazwa wskazuje – pozwalają walczyć z chwastami. Jest to prawdziwa plaga nie tylko rolników uprawiających zboże, ale również ogrodników, a także właścicieli ogródków działkowych. Chwasty potrafią skutecznie zagłuszyć rośliny, prowadząc do zmniejszenia plonów, a także ich zamierania. Herbicydy – bo tak specjaliści określają środki niszczące chwasty – to grupa preparatów, którą dzieli się na te o działaniu kontaktowym nieselektywnym oraz układowym selektywnym. Te pierwsze niszczą to, co znajduje się nad ziemią, te drugie uderzają w system korzeniowy chwastów.

Jak działają preparaty grzybobójcze?

Fungicydy – bo tak określa się również preparaty grzybobójcze – eliminują choroby grzybowe. Można stosować je zarówno profilaktycznie, jeszcze zanim na roślinie pojawią się objawy choroby, jak i już po ich wystąpieniu.

Kiedy warto stosować środki owadobójcze?

Z pewnością każdy, kto uprawia kwiaty na balkonie zetknął się chociaż raz z inwazją mszyc. W takim wypadku sięga się po insektycydy, czyli środki owadobójcze. Stosowane są one również w dużych uprawach. Mają one za zadanie zwalczać owady, które mogą poważnie uszkodzić roślinę. Najbardziej popularne insektycydy to te przeznaczone do zwalczania wspomnianych mszyc.

Na czym polega działanie adiuwantów?

Adiuwanty to substancje o działaniu pomocniczym – wspomnieliśmy o tym już wcześniej. Same w sobie nie są środkami ochrony roślin. Ich stosowanie zwiększa efektywność środków ochrony roślin. Dostępne są między innymi adiuwanty do herbicydów oraz adiuwanty do fungicydów. Stosując adiuwanty, nie trzeba między innymi obawiać się tego, że zastosowane środki ochrony roślin zostaną spłukane przez przelotny deszcz.

Środki ochrony roślin są we współczesnym rolnictwem czymś stosowanym powszechnie. Nie trzeba się ich bać. Nie wolno jednak łamać zaleceń producenta, które zawsze umieszczone są na opakowaniu takich preparatów.