Jakie są zalety plastikowych klatek dla kur?

Choć możemy nie zdawać sobie z tego sprawy, to transport stanowi jeden z ważniejszych etapów produkcji drobiu. Od właściwego przewozu ptactwa będzie bowiem zależało nie tylko jego bezpieczeństwo, ale również niższy poziom stresu, co wpłynie pozytywnie na dobrostan zwierząt. Aby cały proces mógł przebiec sprawnie i zgodnie z przepisami, należy zadbać o wiele kwestii – od przygotowanie pojazdu, przez pozyskanie niezbędnej dokumentacji, aż po wybór odpowiednich klatek transportowych. W niniejszym wpisie przyjrzymy się kontenerom przewozowym.

Dlaczego dobór właściwych klatek transportowych jest tak ważny?

Każdego roku w granicach Unii Europejskiej przewozi się blisko 1,5 mld sztuk żywego drobiu. Podróż potrafi trwać naprawdę długo – kury, a zwłaszcza te po zakończonym okresie nieśności, są transportowane nawet ponad 12 godzin. Skala współczesnego przemysłu drobiarskiego oraz działania aktywistów sprawiły, że troska o zapewnienie ptactwu odpowiednich warunków w czasie przewozu stała się na przestrzeni ostatnich lat bardzo ważną kwestią.

W Polsce transport drobiu jest regulowany przez szereg przepisów wśród najważniejszych należy wymienić rozporządzenie Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 30 czerwca 1998 roku oraz ustawę z dnia 21 sierpnia 1997 roku o ochronie zwierząt – tłumaczy nam specjalista reprezentujący firmę Bio Eggs z Krakowa, która zajmuje się dystrybucją urządzeń do hodowli drobiu.

Należy pamiętać, że transport jest wymieniany przez ekspertów, zaraz obok niewłaściwych warunków hodowlanych, jako główny czynnik wywołujący nadmierny stres u kur. Silne emocje odbijają się oczywiście na stanie psychicznym ptactwa, ale także na ich kondycji fizycznej. W wyniku zaniedbań, w trakcie przewozu może dojść do wielu niepożądanych kontuzji oraz zachowań – chodzi m.in. o wypadanie upierzenia i pogorszenie jego jakości, ale także nasilenie się agresji i zwiększenie odsetku upadków. Aby uniknąć wymienionych problemów, należy stosować się do zaleceń dotyczących warunków transportu.

Jakie wymagania muszą obecnie spełniać klatki dla kur?

Pojemniki, w których znajdą się ptaki w czasie podróży, powinny być dopasowane do gatunku, typu i wieku drobiu, zapewniając bezpieczeństwo zwierząt, a także ich należyty dobrostan. Najważniejszy jest odpowiedni wymiar kontenerów – dzięki temu ptactwo nie tylko nie doświadczy niepotrzebnego stresu, ale także wstrząsów, urazów i poważniejszych obrażeń, np. w postaci połamanych nóg czy skrzydeł. Zbyt mała przestrzeń może doprowadzić nawet do uduszenia ptaków, jednak zbyt duża kubatura nie będzie zapewniała komfortu cieplnego, zwłaszcza w przypadku kur po zakończonej nieśności (takie osobniki mają dość znaczne braki w upierzeniu, przez co są bardziej podatne na tzw. stres z zimna) oraz piskląt.

Zalecenia Komisji Europejskiej są bardzo ogólne i mówią o tym, aby używać solidnych, bezpiecznych i czystych kontenerów. Odpowiedni poziom higieny jest niezwykle istotny, ponieważ wirusy i bakterie pozostawione przez żywy ładunek mogą wywoływać groźne w skutkach choroby zakaźne. Z tego powodu klatki dla drobiu powinny być dokładnie dezynfekowane po każdym zakończonym transporcie.

Na tym wymagania dotyczące kontenerów się jednak wcale nie kończą – pojemniki transportowe nie mogą być też uszkodzone oraz posiadać ostrych krawędzi, które mogłyby doprowadzić do poważnych obrażeń ptactwa. Warto, aby klatka była wyposażona w drzwi boczne lub posiadała półotwartą konstrukcję – dzięki temu dostęp do kur w nagłych wypadkach nie będzie utrudniony.

Zalety plastikowych klatek dla drobiu

Chociaż tworzywo sztuczne może nie wydawać się najlepszym materiałem do tworzenia klatek transportowych dla drobiu, to obecnie takie rozwiązanie stanowi standard w przemyśle drobiarskim. Co sprawia, że plastik to tak dobry wybór? Wykorzystywane dziś surowce cechują się optymalną odpornością na uszkodzenia mechaniczne, a przemyślane systemy pozwalają zarówno na łatwe układanie pojemników w czasie transportu, jak również ich późniejsze składowanie.

Tworzywa sztuczne są też niezwykle lekkie, co znacznie przyspiesza proces załadunku oraz rozładunku transportu. Nie mniej ważny jest też czynnik ekonomiczny – koszt materiału oraz produkcji sprawia, że kontener wykonany z plastiku jest po prostu tańszy i bardziej przystępny, zwłaszcza dla dużych ferm.

Plastik, w przeciwieństwie do metalu, jest w pełni odporny na korozję i nie wymaga przeprowadzania czasochłonnych i kosztownych prac renowacyjnych. Utrzymanie kontenerów z tworzyw sztucznych w czystości również nie sprawia żadnych problemów.