Jakie są zalety betonowych pokryć dachowych?

Jednym z produktów powszechnie stosowanym do pokrycia połaci dachowych jest dachówka betonowa zwana także cementową. Artykuły tego typu idealnie pasują zarówno do domów zachowanych w tradycyjnym stylu, jak i nowoczesnych, minimalistycznych. Dachówka wyróżnia się wysoką wytrzymałością i odpornością na wilgoć. Dlaczego warto wybrać betonowe betonowe pokrycie dachowe?

Czym są dachówki cementowe?

Do produkcji wysokiej klasy dachówek cementowych wykorzystuje się naturalne składniki: piasek kwarcowy, wodę oraz szybko schnący cement portlandzki wyróżniający się małą zawartością wapni. Do tego istotny element stanowią różnorodne barwniki, dzięki którym pokrycie tego typu występuje w szerokiej gamie kolorystycznej. Pierwsze dachówki betonowe pojawiły się w XIX wieku, a konkretnie w 1842 roku. Recepturę opracował Bawarczyk Adolf Kroher. Na początku pokrycie dachowe tego typu było stosunkowo drogie, dlatego pojawiało się tylko na budynkach osób bogatszych. W XX wieku nastąpił znaczny rozwój technologiczny, co przyczyniło się do automatyzacji produkcji elementów budowlanych. Dziś dachówka betonowa jest powszechnie stosowana na domach jednorodzinnych oraz budynkach użyteczności publicznej.

Zalety dachówek betonowych

Prawidłowo wykonana dachówka betonowa to produkt niezwykle trwały i odporny na uszkodzenia mechaniczne. A dachy poddawane są wielu różnym czynnikom, które mogą znaczenie obniżać ich wytrzymałość. Obfite opady deszczu, grad, intensywne promienie słoneczne, działanie skrajnie niskich bądź wysokich temperatur mogą sprawiać, że materiał po kilku latach przestanie spełniać swoje podstawowe zadania. Dlatego pokrycie dachowe musi wyróżniać się podwyższoną solidnością.

Modele cementowe charakteryzują się małą porowatością. Gładka powłoka, dodatkowo pokryta wodoodporną farbą akrylową, nie nasiąka wodą. Dzięki temu wnętrze budynku oraz więźba są zabezpieczone przed negatywnym działaniem wilgoci. Eksperci z firmy Dachlux specjalizującej się w dystrybucji wysokiej klasy pokryć dachowych podkreślają, że ten jest to niezwykle ważny czynnik:

Zastosowanie do produkcji dachówek betonowych farby akrylowej zabezpiecza jej powierzchnię przed porastaniem mchem czy glonami. Dzięki temu dach prezentuje się elegancko przez wiele lat. W ten sposób cały obiekt chroniony jest przed wilgocią, która może przyczyniać się do powstawania na krokwiach i ścianach niezdrowych i trudnych do usunięcia pleśni. Przebywanie w zawilgotniałym budynku prowadzi do problemów zdrowotnych, a nawet może wpływać na rozwój chorób nowotworowych. Dlatego szczelne pokrycie dachowe to jeden z ważniejszych elementów, o jaki trzeba zadbać.

Brak obciążenia więźby

Za najbardziej eleganckie i solidne pokrycie dachowe uchodzi dachówka ceramiczna. Jest to produkt wyróżniający się niezwykłą wytrzymałością. Z drugiej strony ceramiczne pokrycie dachowe dużo waży i nie można go stosować przy niektórych obiektach. Jeśli krokwie są stare i mogą mieć naruszoną strukturę, należy zrezygnować z ceramiki na rzecz betonowych odpowiedników. Z wyglądu bardzo przypominają ceramiczną dachówkę, a są znacznie lżejsze. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie konkretnego produktu warto poprosić o opinię specjalistów. Fachowcy potrafią ocenić, czy dana konstrukcja jest w stanie wytrzymać tak duże obciążenie. W wielu przypadkach lepiej wybrać betonowe pokrycie dachowe, by uniknąć tragedii. Dodatkowo cementowe dachówki są znacznie tańsze, a jeśli przy budowie nie trzeba wzmacniać krokwi, koszt remontu znacznie spada.