Jakie są różnice między jaskrą a zaćmą?

Jaskra i zaćma to choroby oczu, które są często mylone przez pacjentów. Jednak są to zupełnie odmienne schorzenia. Mają one inne podłoże, dają różne objawy oraz są inaczej leczone. Łączy je natomiast to, że nieleczone mogą prowadzić do całkowitej utraty wzroku. Ich skutki mogą być nieodwracalne, dlatego też żadna z nich nie powinna być bagatelizowana. Sprawdź, jak rozróżnić jaskrę od zaćmy.

Jaskra a zaćma: charakterystyka chorób

Lista różnic między jaskrą a zaćmą jest bardzo długa. Istnieje wiele postaci jaskry, jednak w większości są one związane z podwyższonym ciśnieniem wewnętrznym oka oraz zaburzeniami ukrwienia nerwu wzrokowego. Jaskra może rozwijać się niezauważona przez wiele lat, bardzo często jest ona diagnozowana zupełnie przypadkowo.

Nieleczona jaskra powoduje nieodwracalne zmiany w polu widzenia i prowadzi do całkowitej ślepoty. W zaawansowanej fazie może wywoływać silne bóle oczu i głowy oraz nudności. Chory zauważa także zwężenie pola widzenia oraz ogólne pogorszenie wzroku. Pacjenci mogą widzieć także tzw. aureolę naokoło źródeł światła.

Zaćma natomiast nie ma związku ze zwiększonym ciśnieniem w gałce ocznej. Jest to postępujące zmętnienie soczewki. Najczęstszą jej odmianą jest zaćma starcza, która dotyka pacjentów w dojrzałym wieku. Zdarza się także, że zaćma występuje u młodszych osób, które chorują np. na cukrzycę.

W przypadku zaćmy pacjenci nie skarżą się na ból oczu czy przekrwienie. Chorzy natomiast odczuwają wyraźne pogorszenie ostrości widzenia, zarówno z bliska jak i z daleka. Widzą obraz w sposób zamglony i rozmazany. W przebiegu choroby obserwuje się także zmianę koloru źrenicy. Staje się ona szara lub mlecznobiała.

Jak skutecznie leczyć jaskrę i zaćmę?

W początkowej fazie żadna z tych chorób nie daje jednoznacznych objawów. Dlatego też zdiagnozowanie którejkolwiek z nich bez wizyty u okulisty i bez wykonania odpowiednich badań, jest po prostu niemożliwe. Badania najlepiej wykonać w specjalistycznej przychodni okulistycznej, jak np. Centrum Okulistyczne Jaskra.

Leczenie obu chorób przebiega zupełnie inaczej. W przypadku zdiagnozowanej jaskry w wielu przypadkach możliwe jest wdrożenie leczenia farmakologicznego. Najczęściej polega ono na podawaniu kropli, które mają obniżyć ciśnienie wewnątrz oczu. Alternatywną metodą może być także laserowe leczenie jaskry.

W przypadku zaćmy możliwe jest wyłącznie leczenie chirurgiczne. Najogólniej mówiąc operacja zaćmy polega na usunięciu zmętniałej soczewki oraz zastąpieniu jej nową soczewką sztuczną.