Jakie papiery stosuje się w scrapbookingu?

Scrapbooking nie ogranicza się do dekorowania albumów z wycinkami lub zdjęciami. Równie interesujące są odmiany tej techniki zdobniczej: cardmaking, layout i boxy. Rodzaj papierów używanych w scrapbookingu zależy przede wszystkim od tego, w jakiej technice chcesz pracować. Kluczowe znaczenie ma też to, czy zamierzasz korzystać z półproduktów czy zrobić wszystko od podstaw.

Scrapbooking ma długą historię: prawdopodobnie był obecny w kulturze europejskiej od wieków. Wraz z rozpowszechnieniem się druku powszechną praktyką stało się zbieranie listów, odręcznych zapisków, przepisów kulinarnych, drobnych pamiątek, a od XVII w. również wycinków gazet w specjalnie do tego celu stworzonych albumach. Rozkwit mody na prowadzenie sztambuchów (z niem. das Stammbuch to dosłownie księga rodzinna) i albumów z własnoręcznie wykonanymi rysunkami i zapiskami miał miejsce w epoce Biedermeieru, w I poł. XIX w. W XX w. wyjątkowa popularność scrapbookingu w USA sprawiła, że rozwinął on kilka różnych odmian, które szybko stały się popularne na całym świecie.

Papiery do scrapbookingu, cardmakingu, layoutu i boxów

Scrapbooking nie ma sztywno określonych zasad. Celem jest stworzenie możliwie najefektywniejszej oprawy dla zdjęć i innych pamiątek, które chcesz mieć zawsze pod ręką. Scrapbooking można uprawiać w kilku popularnych formach:

  • scrapbooking klasyczny – najłatwiej jest kupić gotowy album, ale znacznie bardziej kreatywne będzie samodzielne przygotowanie pamiątkowej księgi: można w tym celu wykorzystać dowolne wydawnictwo albumowe kupione za grosze antykwariacie – aby stworzyć wygodną bazę do umieszczania fotografii i ich ozdabiania, wystarczy posklejać po 3-4 kartki oryginału w jedną, a następnie pomalować całość lub okleić jednolitym papierem czy delikatną tkaniną,
  • cardmaking – zgodnie z nazwą jest to tworzenie ozdobnych kartek okolicznościowych, których podstawowa konstrukcja powstaje z papieru o gramaturze około 200 g/m3, a nawet z tektury – materiałem do dekoracji są papiery ozdobne, wydruki komputerowe, tkaniny,
  • layout – to forma, która jest połączeniem ozdobnego tła i jednej, a czasem kilku fotografii: celem tworzenia layoutów jest jak najlepsze wyeksponowanie zdjęcia, podkreślenie jego treści i związanych z nim emocji – poza materiałami niezbędnymi do cardmakingu potrzebna będzie też grubsza tektura do stworzenia odpowiednio sztywnej bazy,
  • boxy – pudełka oklejone wewnątrz i na zewnątrz papierem, udekorowane kokardami, naklejkami, szklanymi perełkami i innymi dodatkami: najefektowniejszą odmianą ozdobnych pudełek są tzw. exploding boxy, które mają zamontowany wewnątrz element wyskakujący lub rozkładający się po podniesieniu wieczka – do przygotowania pudełek, szczególnie tych rozkładanych, potrzebna jest gruba tektura, a także dużo ozdobnych papierów o różnych gramaturach i wstążki.

Niezbędne dodatki do scrapbookingu

Papier i tektura to podstawowe materiały przy ozdabianiu albumów, tworzeniu boxów czy kartek okolicznościowych. Jednak do satysfakcjonującej pracy niezbędne są też efektowne dodatki do scrapbookingu. O materiałach, które można wykorzystać, mówi doradca klienta z internetowego Sklepu Plastycznego 24: – Różnorodność materiałów i dodatków, które można wykorzystać w technice scrapbookingu, jest ogromna. Kryształki i cekiny, pinezki, guziki i szpilki, wstążki i samoprzylepne taśmy ozdobne, sznurek i rafia, brokat, farby akrylowe, naklejki szablony – to zaledwie drobna część asortymentu, którego można użyć. Oczywiście trudno wyobrazić sobie scrapbooking bez artykułów piśmienniczych – markerów, stalówek, długopisów. W tej technice można wykorzystać dosłownie wszystko, co nadaje się do aplikacji na papier. Jeżeli chodzi o technikę, to w scrapbookingu pojawiają się elementy kaligrafii, rysunku, malarstwa, decoupage, quillingu i wielu innych sposobów ozdabiania.

Niezależnie od tego, jaką odmianę scrapbookingu wybierzesz, musisz dysponować też podstawowymi narzędziami do obróbki papieru. Najważniejsze są nożyczki precyzyjne, nożyki introligatorskie, pinceta i krótka linijka metalowa. Niezastąpiony jest też dobrej jakości klej introligatorski do papieru oraz kleje uniwersalne do mocowania dodatków.

Kompletując papiery i akcesoria, pamiętaj o tym, że w scrapbookingu najważniejsze są wspomnienia, umiejętność opowiadania i osobisty stosunek do każdego elementu kompozycji. Wszystkie dodatki, które możesz kupić w sklepie plastycznym, pozwolą Ci stworzyć efektowną oprawę dla obrazów, przedmiotów i tekstów, które odwołują się do Twoich emocji, ważnych wydarzeń w życiu. Zdjęcie ulubionej zabawki z dzieciństwa czy fragment koronki z sukni ślubnej znaczą więcej, niż najbardziej gustowne i artystyczne gotowe ozdoby.