Jakie mogą być wskazania do wykonania badań Angio-OCT?

Badanie Angio-OCT, czyli OCTA, to nieinwazyjna metoda oceny naczyń i mikrokrążenia w siatkówce oka. Jest to stosunkowo nowa metoda diagnostyki, która coraz częściej zastępuje stosowaną wcześniej angiografię fluoresceinową AF. W naszym artykule dokładnie opisujemy, w jakim celu wykonuje się badania Angio-OCT, czym się różnią od stosowanej wcześniej angiografii fluoresceinowej oraz na czym polega takie badanie.

W jakim celu wykonuje się badanie Angio-OCT?

Badania Angio-OCT są stosowane przede wszystkim w przypadku podejrzenia wystąpienia u pacjenta takich chorób i schorzeń, jak zwyrodnienie siatkówki związane z wiekiem, zakrzepy naczyń siatkówki, retinopatia cukrzycowa, telangiektazje siatkówkowe czy zaburzenia unaczynienia nerwu wzrokowego. Wykonanie w tym celu badania Angio-OCT jest dobrym wyborem, ponieważ jest ono całkowicie bezinwazyjne i pozwala na szybkie potwierdzenie lub wyeliminowanie powstałych podejrzeń. Oczywiście badanie OCTA nie jest w stanie całkowicie zastąpić zwykłej angiografii fluoresceinowej, bowiem w niektórych przypadkach, np. przy powstaniu wątpliwości do postawienia ostatecznej diagnozy, może być konieczne wykonanie bardziej dokładnego, inwazyjnego badania.

Czym się różni badanie Angio-OCT od stosowanej wcześniej angiografii fluoresceinowej?

Najważniejsza różnica pomiędzy badaniem Angio-OCT a tradycyjną angiografią fluoresceinową jest w inwazyjności badania. Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klientów z firmy Poland Optical, która jest jednym z najbardziej cenionych w Polsce dystrybutorów wysokiej klasy urządzeń okulistycznych i optycznych:

Badanie Angio-OCT jest przede wszystkim całkowicie bezinwazyjne. Przed jego wykonaniem nie ma potrzeby podawania pacjentowi dożylnego kontrastu, co znacznie przyspiesza całą procedurę i podnosi profil bezpieczeństwa badania. Brak konieczności podania kontrastu sprawia, że po wykonaniu badania OCTA nie ma ryzyka, że u pacjenta powstaną jakieś objawy uboczne.

Przebieg badania Angio-OCT

Badanie Angio-OCT może być wykonane u każdego pacjenta, także u kobiet w ciąży i u dzieci. W tym drugim przypadku warunkiem jest jednak to, żeby dziecko było w stanie współpracować z wykonującym badanie lekarzem i wykonywać jego zalecenia.

W trakcie badania pacjent siada przed aparatem do tomograficznej angiografii. Musi oprzeć czoło o ramie urządzenia i wpatrywać się w wyświetlany na monitorze obraz. W trakcie badania do oka wpuszczane jest światło. Celem wykonania badania jest trójwymiarowe, przestrzenne obrazowanie struktur naczyniowych oraz poszczególnych struktur warstw siatkówki oka. Wszystkie te dane są uzyskiwane w trakcie jednego skanu. Całe badania trwa zaledwie 5 minut. U niektórych pacjentów, w celu uzyskania dokładniejszych zdjęć, przed badaniem rozszerza się źrenicę.