Jakie korzyści przynosi system chłodzenia adiabatycznego?

Utrzymanie odpowiedniej temperatury jest kluczowe w wielu branżach przemysłowych, zarówno ze względu na konieczność zapewnienia bezpiecznych oraz możliwie komfortowych warunków pracy, jak i na wymagania związane z niektórymi procesami technologicznymi. Klasyczna klimatyzacja najczęściej okazałaby się jednak niezbyt efektywna i za droga w eksploatacji. Zupełnie inaczej będzie jednak w przypadku nowoczesnego i oszczędnego chłodzenia adiabatycznego.

Na czym polega chłodzenie adiabatyczne?

Chłodzenie adiabatyczne wiąże się z wykorzystaniem przemian fazowych wody. Polega ono na odebraniu z otoczenia nadmiaru zgromadzonego w powietrzu ciepła, przez wykorzystanie go do zamiany wody w stanie ciekłym w gaz. Działanie systemu chłodzenia adiabatycznego oznacza odparowywanie wody, która ma postać niewielkich kropli. Wymaga to jednak doprowadzenia jej do postaci mgły wodnej, tj. zawieszonych w powietrzu kropli o bardzo niewielkich rozmiarach. Zabieg ten sprawia, że ta sama objętość wody może zostać rozproszona na większej powierzchni. Bardzo małe krople oznaczają także, że znacznie większa ilość cieczy będzie miała kontakt z szybko poruszającymi się cząsteczkami gazów tworzących powietrze. Tym samym możliwe będzie odebranie nieporównanie większej części energii cieplnej. Co ważne, odparowująca szybko woda nie będzie opadała na podłoże ani na powierzchnie znajdujących się w pomieszczeniu urządzeń czy materiałów, a jednocześnie pozwoli na nawilżenie powietrza. Rozbijanie kropli wody na mniejsze, jest możliwe za sprawą użycia odpowiednio wyprofilowanych dysz, które pozwalają na uzyskiwanie mgiełki zarówno w instalacjach nisko-, jak i wysokociśnieniowych.

Zalety chłodzenia adiabatycznego

Chłodzenie adiabatyczne oznacza bardzo efektywne obniżanie temperatury, łączące się z utrzymywaniem optymalnego poziomu wilgotności. Cały proces charakteryzuje się niewielkim zużyciem energii. Wielkim plusem jest także możliwość precyzyjnego sterowania parametrami pracy urządzeń. System chłodzenia adiabatycznego to niskie wydatki na oprzyrządowanie oraz jego instalację, a także nieporównywalnie mniejsze niż przy klasycznej klimatyzacji – koszty eksploatacji. Warto też pamiętać, że urządzenia tego rodzaju zużywają stosunkowo niewielką ilość wody. Systemy adiabatyczne oferuje firma SYNAPO, zajmująca się także przemysłowym nawilżaniem powietrza i uzdatnianiem wody.