Jakie groźne substancje może zawierać złom stalowy?

Stacje demontażu pojazdów i złomowiska prowadzą różne usługi, nie tylko formalności związane ze skupem samochodów. Przykładem jest skup złomu stalowego, stosunkowo często prowadzony przez złomowiska. Decydując się na zakup, warto skupić się szczególnie na legalnych źródłach skupu. W innym wypadku można znaleźć złom najgorszego sortu, który zawiera szkodliwe substancje i jest groźny dla środowiska.

Czym jest złom stalowy?

Złom stalowy może powstawać na dwa sposoby: w wyniku poamortyzacji lub powstawania odpadów produkcyjnych. Do pierwszego rozwiązania należą wszystkie zużyte, zniszczone i uszkodzone konstrukcje, maszyny, wyroby. Odpadami produkcyjnymi natomiast określamy pozostałości po procesie wytwarzania i przeróbki stali (plastycznej i mechanicznej).

Złom poamortyzacyjny powstaje w wyniku pracy m.in. zakładów przemysłowych i surowcowych, przedsiębiorstw budowlano-montażowych czy gospodarstw domowych i rolniczych. Źródłami złomu w formie odpadów produkcyjnych są stalownie, odlewnie, walcownie oraz warsztaty obróbki mechanicznej stali.

Złom stalowy charakteryzuje się tym, że nie zawiera dodatków stopowych lub posiada je w znikomych ilościach. Mogą nim być też nieskorodowane ścinki blach, wióry stalowe, odpady z konstrukcji stalowych. Kupujący często decydują się na złom stalowy cięty.

Gdzie można kupić złom stalowy?

Złom stalowy można kupić na złomowiskach lub w przystosowanych stacjach demontażu pojazdów. Przykładem takiego miejsca jest firma Skup Samochodów za Gotówkę, która prowadzi nie tylko kasację aut, ale też skup złomu, samochodów używanych czy złomu stalowego. Przedsiębiorstwo dysponuje wszystkimi wymaganymi pozwoleniami i licencjami, co świadczy o jego legalności oraz rzetelności i doświadczeniu pracowników.

Sprzedaż złomu stalowego jest bardzo cenna dla środowiska, ponieważ pozwala na zmniejszenie liczby odpadów i odzyskanie części przydatnych surowców.

Legalne źródło a jakość złomu stalowego

Złom stalowy powinno się kupować tylko w sprawdzonych firmach, posiadających właściwe uprawnienia. Do obrotu trafiają często przedmioty wątpliwej jakości lub pochodzące z kradzieży, np. włazy do studzienek kanalizacyjnych, szyny kolejowe, znaki drogowe, elementy instalacji elektrycznych czy konstrukcji budynków. Owe przykłady złomu stalowego pochodzą z nielegalnych i niesprawdzonych źródeł. Nikt nie może zatwierdzić ich bezpieczeństwa. Mogą one przyczynić się do śmiertelnego niebezpieczeństwa. Aby uniknąć późniejszych komplikacji, powinno się korzystać z usługi tylko z legalnych źródeł.