Jakie dokumenty zabrać na złomowisko samochodowe?

Gdy przychodzi moment pożegnania się ze starym autem powinniśmy dobrze zastanowić się nad tym co ze sobą zabrać, aby nie zostać odprawionym z kwitkiem. By zezłomować auto musi dostarczyć do stacji demontażu pełen komplet papierów.

Co potrzeba do kasacji auta?

Jeśli chcesz pozbyć się starego auta zaopatrz się w odpowiednie dokumenty, których będzie od Ciebie wymagać każdy legalny auto złom lub skup aut. Pierwszym z nich jest dokument potwierdzający tożsamość – czyli dowód osobisty lub paszport. Za jego pomocą pracownik stacji demontażu będzie mógł potwierdzić prawidłowość Twoich danych zawartych we wniosku.

Oprócz tego zabierz ze sobą dokumentację dotyczącą samochodu – dowód rejestracyjny pojazdu, kartę pojazdu, tablice rejestracyjne i kwitek potwierdzający płatność ubezpieczenia auta.

Ważnym jest również to, by mieć zgodę współwłaścicieli na dokonanie złomowania samochodu. Potrzebujesz w tym celu sporządzić stosowne zaświadczenie, że ją posiadasz – a więc otrzymać pełnomocnictwo. Złomowanie pojazdu z takim zaświadczeniem będzie możliwe, nawet gdy Twoje dane nie znajdują się na oficjalnych dokumentach.

złomowanie samochodu

Co trzeba mieć aby wyrejestrować pojazd?

Aby złożyć wniosek o wyrejestrowanie auta zabierz do urzędu wszystkie te dokumenty, które miałeś na złomowisku. Dodatkowo otrzymasz od firmy zajmującej się kasacją potwierdzenie przeprowadzenia demontażu. Nie zapomnij go zabrać! Wraz takim kompletem możesz się udać do miejscowego wydziału komunikacji, który znajduje się w Urzędzie Miejskim lub Starostwie powiatowym (zależnie od miejsca zamieszkania).

Każda renomowana stacja demontażu pojazdów tłumaczy swoim klientom krok po kroku jak przejść przez proces wyrejestrowania auta. Jeśli jednak nie zostałeś o tym poinformowany i masz z tym jakieś trudności, wszelkie informacje zdobędziesz w wydziale komunikacji.

Zakończenie polisy OC

Po przeprowadzeniu złomowania i wyrejestrowania pojazdu możesz zgodnie z prawem zaprzestać opłacania składek OC i zakończyć polisę. To dobra wiadomość zwłaszcza w sytuacji gdy OC jest droższe niż faktyczna wartość pojazdu – a takie sytuacje nie rzadko się zdarzają.

Gdy odpowiedni Urząd przyjmie Twój wniosek, poinformuj firmę ubezpieczeniową o tym, że kasacja miała miejsce i wypowiedz polisę zezłomowanego pojazdu.

Oddając swój samochód do auto złomu pozbędziesz się problemu z ubezpieczeniem, a złomowisko może zapłacić Ci za stare auto całkiem atrakcyjne środki. W przypadkach zepsutego auta lub gdy samochód nie przeszedł przeglądu technicznego a naprawa jest zbyt droga, będzie to najlepsza decyzja jaką możesz podjąć.

Opracowanie artykułu: https://auto-zlom.blogi.pl/