Zdecydowana większość polskich rolników na tak postawione pytanie da jednoznaczną odpowiedź: wybierz tradycyjny ciągnik kołowy. Tego typu maszyny są uniwersalne, sprawdzają się zarówno przy pracach polowych, jak i podczas transportu. Dlaczego więc w katalogach producentów i dealerów maszyn rolniczych coraz częściej znajdziemy też ciągniki gąsienicowe? Kogo może zainteresować taka propozycja?
Ciągnik gąsienicowy to idealny sprzęt do prac polowych. Zapewnia zwiększoną powierzchnię styku, dzięki czemu ciężar maszyny równomiernie rozkłada się na podłożu. W rezultacie mamy do czynienia z mniejszym ugniataniem gleby i co najmniej o połowę mniejszym poślizgiem w porównaniu do ciągnika kołowego o identycznej masie. A to oznacza, że po pierwsze – nie niszczymy gleby, a po drugie – możemy uzyskać dużo większy uciąg przy tej samej mocy (i minimalnym spalaniu). Dlaczego więc ciągniki gąsienicowe nie wyparły jeszcze całkowicie maszyn z napędem kołowym?
Podstawowa sprawa to cena — ciągniki gąsienicowe są droższe od kołowych. Poza tym to, co jest zaletą w polu, może okazać się wadą na utwardzonych nawierzchniach. Ciągniki kołowe lepiej sprawdzają się na drogach, podczas przejazdów między polami, a także przy obsłudze inwentarza czy innych pracach gospodarskich. Jednocześnie całkiem dobrze radzą sobie podczas większości prac polowych. Nie należy więc dziwić się rolnikom, którzy do swoich gospodarstw szukają sprzętu możliwie wielofunkcyjnego. A takie właśnie są ciągniki kołowe.
Jak wynika z doświadczeń firmy KAGRO, dealera kanadyjskich ciągników Versatile, ciągniki i nośniki gąsienicowe są poszukiwane w dwóch sytuacjach: do obsługi gospodarstw o bardzo dużym areale, gdy rolnik może pozwolić sobie na zakup osobnej maszyny przeznaczonej wyłącznie do prac polowych oraz do prac na polach położonych na trudnym terenie, np. na podmokłych gruntach. W tych dwóch sytuacjach nieco większa inwestycja początkowa w ciągnik dużej mocy z wyspecjalizowanym napędem zwraca się bardzo szybko, jest więc ze wszech miar opłacalna.
Wciąż nie jesteś pewien, jaki ciągnik wybrać do swojego gospodarstwa? Nie obawiaj się pytać. Skontaktuj się z dealerem, który oferuje oba typy napędu i porozmawiaj o dostępnych opcjach. Pamiętaj, że konsultacje z pracownikiem firmy do niczego cię nie zobowiązują i śmiało pytaj o wszystko, co chcesz wiedzieć o poszczególnych modelach.