Jaki filtr do akwarium 100l?

Prawidłowe prowadzenie akwarium to także odpowiednia filtracja. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jakie akcesoria wybrać, zobacz nasz poradnik.

Dlaczego filtracja jest taka ważna?

Filtrowanie w akwarium odpowiednio oczyszcza wodę i zapewnia optymalne warunki do przebywania roślin oraz ryb. Najważniejszym zadaniem prawidłowych akcesoriów jest pozbywanie się zanieczyszczeń. Dzięki temu, zarówno ryby, jak i rośliny, będą miały odpowiednie warunki do życia i rozmnażania.

Filtr w akwarium powinien także wpłynąć na czystość wody, którą widać gołym okiem. Stanie się krystalicznie czysta i nie będzie wydawać z siebie nieprzyjemnych zapachów. Te są spowodowane kurzem, przemianą materii, a także substancjami, które wydzielane są przez ryby.

Filtrację dzieli się na trzy rodzaje. Pierwsza z nich to mechaniczna, czyli ma na celu usuwanie zanieczyszczeń. Dzieje się to za pomocą specjalnych wkładów. Drugim rodzajem jest filtracja biologiczna, która redukuje związki azotanowe i fosforanowe. Kolejna to chemiczna, która pozbywa się szkodliwych związków chemicznych.

Na co zwrócić uwagę wybierając filtr?

Pierwszym aspektem, na który musisz zwrócić uwagę to fakt, co chcesz dokładnie hodować. Musisz zapewnić odpowiedni ekosystem rybom, dlatego pompa musi być dopasowana do konkretnych gatunków roślin i zwierząt. Najlepiej odpowiedzieć sobie na pytanie, czy zbiornik wodny będzie miał charakter biotypowy, rybny czy roślinny.

Drugi aspekt to rodzaj filtra. Pierwszym z nich jest wewnętrzny. Przy akwarium powyżej 60 litrów, nie będzie on idealny, ponieważ może nie być wydajny. Pomimo jego ustawienia, głośno pracuje, a akwarium dalej będzie wymagało częstego czyszczenia. Mimo wszystko, jest to popularny rodzaj wśród akwarystów, ze względu na niską cenę oraz prosty montaż.

W przypadku akwarium, które ma 100 litrów, zwróć uwagę na filtr przelewowy. Posiada on szczelnie zamknięty pojemnik, który delikatnie wystaje poza konstrukcję. Pobierana woda z wewnątrz przelewa się w środku. Charakteryzuje się on dużą wydajnością i można go rozbudować o wkłady, np. biologiczne (redukują nadmiar substancji) i mechaniczne (usuwają resztki odchodów, pokarmów czy części roślin). Prowadzenie akwarium to dla Ciebie spore wyzwanie finansowe? Zobacz rozwiązanie, jakim jest szybka pożyczka.

Najbardziej zaawansowane filtry to kanistrowe, inaczej zwane kubełkowymi. W przypadku akwarium o pojemności 100 litrów, to dobre rozwiązanie. Bezpośrednio w wodzie znajdują się tylko specjalne rurki, a cała konstrukcja jest na zewnątrz. Wyróżniają się wysoką wydajnością, cichą pracą oraz dużą pojemnością na wkłady. Niestety, jest to spora inwestycja. Szybka gotówka może jednak rozwiązać ten problem.