Jakie są cechy domów energooszczędnych i pasywnych? Jakie technologie i materiały są wykorzystywane do ich budowy i jakie są między nimi zasadnicze różnice? Z roku na rok budownictwo energooszczędne i domy pasywne cieszą się w Polsce coraz większą popularnością.
Domy energooszczędne to budynki mieszkalne, których roczne zapotrzebowanie na energię do ogrzewania nie przekracza 70 kWh/m2*rok, dla standardowego budynku mieszkalnego to 160 kWh/m2*rok. Do domów energooszczędnych zaliczamy również domy pasywne, energia pozyskana do ogrzania budynku nie powinna przekraczać 15 kWh/m2*rok.
W domach energooszczędnych konstrukcja budynku powinna być prosta i mieć jak najmniej załamań. Planując dom, największe przeszklenia należy umieścić od strony południowej, a jak najmniej od strony północnej. W domu pasywnym budynek powinien być jak najbardziej prostokątny, a dach powinien być jedno lub dwuspadowy.
Bardzo ważnym parametrem dla budynków energooszczędnych jest współczynnik przenikania ciepła ścian zewnętrznych. Podstawowa wartość dla budynków energooszczędnych to nie więcej niż 0,2 W/m2*K. Dla domów pasywnych to już 0,12 W/m2*K. W domach energooszczędnych bardzo ważny jest dobór odpowiednich okien. Stolarka okienna powinna charakteryzować się podwyższonymi parametrami termicznymi. Współczynnik przenikania ciepła nie powinien przekraczać 1,3 W/m2*K dla domu energooszczędnego oraz 0,8 W/m2*K dla domów pasywnych.
Ogrzewanie domu często kosztuje 80% kosztów bieżących. Dom jednorodzinny o niskim zapotrzebowaniu na energię wymaga odpowiedniego projektu. Bardzo ważne jest wcześniejsze zaplanowanie i przemyślenie wyboru systemu grzewczego, ponieważ dom energooszczędny wymaga do trzech razy mniej energii niż dom standardowy.
W domach energooszczędnych jako źródła ciepła wykorzystywane są kotły kondensacyjne, pompy ciepła i inne wysokosprawne urządzenia, takie jak np. grzejniki słoneczne.
Kocioł elektryczny to zazwyczaj niewielkie urządzenie z jedną funkcją. Najczęściej występuje w formie wiszącej. Drugim, znacznie rzadszym typem są kotły stojące o dużej mocy. Aby uniknąć uszkodzeń, urządzenie posiada zawór bezpieczeństwa i termostat. Za pomocą odpowiedniego panelu możemy zaprogramować kocioł tak, aby włączał się o wybranej przez nas godzinie i porze dnia. To sprawia, że ogrzewanie jest dużo tańsze.
W przeciwieństwie do domów energooszczędnych w domach pasywnych nie trzeba montować klasycznych systemów grzewczych ani instalacji do rozprowadzania czynnika grzewczego. Domy pasywne do ogrzewania najczęściej wykorzystują grzejniki elektryczne lub pompy ciepła. Dodatkowym źródłem energii jest promieniowanie cieplne oraz energia wytwarzana przez domowników.
Planując dom pasywny, szczególną uwagę zwracamy na zastosowanie innowacyjnych rozwiązań, tak aby zapotrzebowanie na energię było jak najmniejsze. Wiąże się to bezpośrednio z zastosowaniem różnego rodzaju nowoczesnych technologii, których głównym zadaniem jest jak najlepsze ocieplenie budynku. Jedną z takich możliwości jest zastosowanie rolet zewnętrznych.
Okna są miejscem krytycznym, jeśli chodzi o utratę ciepła w budynku .Zamknięte rolety zewnętrzne tworzą tzw. poduszkę powietrzną, która skutecznie izoluje przed mrozem. Rolety zewnętrzne to również idealne rozwiązanie do ochłodzenia pomieszczenia w letnie upały, które z roku na rok są coraz silniejsze. Rolety aluminiowe wypełnione pianką izolacyjną mogą skutecznie chronić budynek przed nagrzewaniem. Szczeliny między panelami rolet zapewniają odpowiednią cyrkulację powietrza. Dzięki zamontowaniu tego typu osłony możliwe jest obniżenie temperatury wewnątrz nawet o 7°C. Wszystko dzięki temu, że nie wpuszczają do środka ciepła.