Jaką funkcję granulator pełni w gospodarstwie?

Granulator służy przede wszystkim do produkcji pelletu i mieszanek paszowych. Jest to urządzenie, które przydaje się w każdym gospodarstwie, ponieważ bardzo usprawnia pracę i zwiększa wydajność produkcji granulatu – wybór modeli jest na tyle szeroki, że łatwo znaleźć granulator o właściwych parametrach.

Praktyczny granulator do paszy

W granulatorach można przetwarzać m.in. mieszanki i odpady zbożowe, ziarna oraz ich łuski, słomę, siano, trawę, słowem wszystko, co można zakwalifikować jako biomasę. Przed właściwym procesem surowiec musi przejść dokładne oczyszczenie i osuszanie, tak by w gotowym produkcie nie było żadnych szkodliwych substancji, na tym etapie można też dodać do karmy witaminy i nutraceutyki, dzięki czemu pasza będzie bogatsza w składniki odżywcze. Gotowa do granulacji mieszanka trafia na matrycę urządzenia, a rolki prasujące wtłaczają podaną biomasę, która pod wpływem ciśnienia i wysokiej temperatury ulega kondensacji – efektem końcowym jest właśnie granulat.

Granulatory do pasz, dostępne w ofercie LabEcoTech, są bardzo przydatne w gospodarstwach, w których trzyma się zwierzęta. Paszą w formie granulatu można karmić brojlery, kurczęta, przepiórki, króliki, świnie, krowy, konie czy ryby. Granulat jest dużo wydajniejszy, ponieważ zwierzęta zjadają pokarm w całości, nie zostawiając resztek, poza tym taka forma produkcji paszy pozwala na lepszą kontrolę jakości karmy oraz jej ilości.

Maszyny do granulacji paszy dostępne są w wielu wariantach. Główne różnice to średnica matrycy, promienie otworów, wydajność produkcji, zużycie energii, ilość obrotów na minutę – parametry należy dostosować do potrzeb danego gospodarstwa. Wybierając model warto jeszcze zwrócić uwagę na dostępność części zamiennych oraz serwis.

 

Produkcja pelletu

Granulatory mogą także produkować pellet, który jest powszechnie wykorzystywany jako materiał opałowy. Pellet wytwarza się z trocin drzew, np. dębu, prócz tego granulacji poddaje się jeszcze wytłoki, słomę, gałęzie – powstaje w ten sposób wydajne, ekologiczne źródło energii, które z powodzeniem można stosować jako zamiennik tradycyjnych paliw. Granulatory i peleciarki są proste w obsłudze, a odpowiednio serwisowane będą przez wiele lat służyć bez poważniejszych awarii.