Jak zorganizować pogrzeb dziecka?

Śmierć dziecka niesie za sobą ogromne poczucie niesprawiedliwości. Odchodzi osoba, która miała jeszcze długo bawić się i cieszyć życiem. Bliscy przytłoczeni faktem ulotności życia, nie są w stanie decydować o szczegółach pogrzebu. Jak pomóc żałobnikom w zorganizowaniu godnej uroczystości? Co należy wziąć pod uwagę, organizując pożegnanie dziecka?

Pogrzeb w wypadku odejścia dziecka nieochrzczonego

Zdarzają się sytuacje, w których dziecko odchodzi kilka chwil po porodzie lub rodzi się martwe. Usilne próby ratowania mu życia, niejednokrotnie ograniczają czas na przeprowadzenie choćby symbolicznego chrztu przez szpitalnego kapelana. Nie jest to w żadnym wypadku przeszkodą do zorganizowania pogrzebu. Uroczystość odbywa się jedynie nieznacznie zmienionej formule. Różnice stanowią niektóre słowa wypowiadane przez księdza, mające na celu podkreślenie szczególnej sytuacji.

Czy możliwy jest pogrzeb dziecka nienarodzonego?

Odejście dziecka nienarodzonego, to jeden z najtragiczniejszych momentów dla rodziców. Dlatego szczególnie należy im się pełne poszanowanie i godny pochówek dziecka, który z pewnością wesprze i poprowadzi każdy duchowny. Rodzice mają również prawo do nadania dziecku imienia oraz zorganizowania tradycyjnej liturgii lub pogrzebu świeckiego. Ceremonie pogrzebowe związane z odejściem nienarodzonego dziecka można w pełni powierzyć zakładowi pogrzebowemu. Wystarczy poprosić w Urzędzie Stanu Cywilnego o akt urodzenia zawierający informację o tym, że dziecko urodziło się martwe i udać się z nim do wybranego domu pogrzebowego.

Symbolika pogrzebu dziecka

Duże znaczenie dla bliskich ma symbolika uroczystości pożegnania dziecka. Mowa tu nie tylko o białej trumnie czy kwiatach, ale bardzo często o mniej typowych elementach pogrzebu, które mają miejsce na specjalne życzenie rodziny – włożenie do trumny przytulanki, czy odegranie na skrzypcach ulubionej kołysanki. Te z pozoru drobne akcenty, są bardzo ważne dla rodziny zmarłego dziecka, ponieważ wiele mówią o uczuciach. Bliskim bardzo zależy, aby podkreślić je w wyjątkowy dla swojej rodziny sposób. Wątpliwości co do możliwości i sposobu wprowadzania indywidualnych akcentów, warto wyjaśniać z pracownikami Zakładu i Domu Pogrzebowego Anubis, którzy odpowiedzą na wszelkie nurtujące i trudne pytania. Z pewnością wyjdą na wprost potrzebom pogrążonych w rozpaczy rodziców, starając się zapewnić im jak najwięcej spokoju w bardzo trudnym czasie.