Jak zarezerwować nocleg w apartamencie w górach?

Wyjeżdżając na odpoczynek w góry warto mieć zarezerwowane miejsca noclegowe. Zwłaszcza w okresie tzw. sezonu wysokiego szukanie pokojów już po przyjeździe na miejsce może sprawić sporo kłopotów. Na szczęście znalezienie odpowiedniego apartamentu czy kwatery prywatnej nie należy do trudnych czynności i bez problemów jeszcze przed podróżą można wszystko sprawdzić oraz zapewnić sobie miejsca dzięki sprawnemu serwisowi internetowemu.

Wyjazdy w polskie góry cieszą się coraz większą popularnością, a podczas szczytów sezonu w najbardziej obleganych kurortach trudno czasem o znalezienie odpowiedniego miejsca noclegowego. Problemy z wynajęciem pokoju w ostatniej chwili dotyczą przede wszystkim wakacji letnich, ferii zimowych oraz tradycyjnych okresów wolnych od pracy: świąt bożonarodzeniowych i wielkanocnych, sylwestra i długiego weekendu majowego.

– Jednak sytuacje, w których turyści zgłaszają się do nas pod wieczór z dramatyczną prośbą o przenocowanie rodziny, bo nie ma nigdzie wolnych miejsc, zdarzają się już bardzo rzadko – mówi specjalista z Apartamenty Przy Głównym Deptaku w Wiśle, znanym kurorcie Beskidu Śląskiego. – Powszechnym zwyczajem stało się zamawianie pokojów jeszcze przed przyjazdem. Internet bardzo ułatwił znajdowanie odpowiednich miejsc, sprawdzanie stanu wolnych kwater i rezerwowanie noclegów bez ruszania się z kanapy w domu. To bezpieczne i wygodne rozwiązanie zarówno dla gości, jak i branży turystycznej.

Specjalistyczne wyszukiwarki internetowe z bazą noclegową

Bardzo pomocnym i wygodnym sposobem szukania miejsc noclegowych są specjalistyczne wyszukiwarki internetowe. Umożliwiają one znalezienie odpowiedniego apartamentu, pokoju hotelowego czy kwatery prywatnej w wybranym terminie i w dowolnym miejscu w polskich górach. Oferty zawierają bogaty serwis informacyjny nie tylko o cenach i liczbie miejsc do spania, ale także o standardzie, udogodnieniach, możliwościach zamówienia lub samodzielnego przygotowania posiłków. Można dowiedzieć się, jak wyglądają części wspólne w większych obiektach i najbliższa okolica, jaką trasą dojść na miejsce z dworca lub gdzie zaparkować samochód. Szczegółowe opisy są wzbogacone szerokim serwisem zdjęciowym, co jeszcze bardziej ułatwia zorientowanie się w warunkach panujących w obiektach.

Najpopularniejsze serwisy do rezerwacji miejsc noclegowych – booking.com. tripadvisor.com, airbnb.com – są redagowane także w języku polskim, więc zdobywanie informacji za ich pośrednictwem nie sprawia żadnych trudności. Czasem już po znalezieniu oferty w jednym z serwisów warto porównać cenę noclegu w tym samym miejscu na innej wyszukiwarce. Przy odrobinie szczęścia można skorzystać z promocji i wynająć ten sam pokój w niższej cenie.

Minusem korzystania z pośrednictwa turystycznych portali internetowych jest konieczność zapłacenia z góry za rezerwację. Najczęściej wyznaczony jest jednak termin, do którego można bez konsekwencji zrezygnować z zajętego miejsca i odzyskać wpłacone pieniądze. Po przekroczeniu wyznaczonej daty wycofanie zaliczki jest niemożliwe.

Samodzielne przeszukiwanie internetu

Sposobem godnym polecania na znalezienie odpowiedniego noclegu w dobrej cenie jest również samodzielne przeszukiwanie internetu za pośrednictwem popularnych wyszukiwarek internetowych, np. gogle.com. Wpisując podstawowe hasła np. „apartamenty w Wiśle”, „tanie noclegi Beskid Śląski”, „kwatery w górach” pojawi się mnóstwo adresów internetowych z ciekawymi ofertami. Strony internetowe prowadzone przez apartamenty, hotele, schroniska czy prywatne pensjonaty są najczęściej bardzo dobrym źródłem informacji, zawierają bardzo bogaty serwis z wiadomościami i zdjęciami. Często jest on bogatszy niż ta sama oferta przedstawiona w specjalistycznej wyszukiwarce noclegów.

Najczęściej można także dzięki tej ścieżce bezpośrednio zamówić dla siebie miejsca noclegowe, bo strony internetowe z reguły wyposażone są w aktywną funkcję „rezerwacja”. Osoby potrzebujące więcej informacji o warunkach lub mające nietypowe potrzeby mogą także kontaktować się z obsługą i bezpośrednio od nich uzyskać odpowiedzi na nurtujące pytania. Można próbować nawet negocjować ceny lub dodatkowe usługi. Strony informują o dostępnych sposobach bezpośredniego kontaktu – podają adresy mailowe lub numery bezpośrednich telefonów.

Rekomendacje znajomych i własne doświadczenia

Wciąż dobrym sposobem znalezienia i zarezerwowania miejsc noclegowych są własne doświadczenia lub rekomendacje znajomych. Podczas pobytów w górach najlepiej samemu oceniać obiekty z apartamentami, pokojami hotelowymi czy kwaterami prywatnymi. Można znaleźć wtedy najbardziej odpowiednie miejsca z idealnymi warunki czy przemiłą obsługę, która spełni wszystkie oczekiwania. Warto wtedy zapamiętać takie miejsce, zapisać sobie lokalizację i nazwę lub po prostu wziąć wizytówkę. Następnym razem można będzie zarezerwować to miejsce bezpośrednio.

Wielu turystów korzysta także z rekomendacji znajomych, którzy na własnej skórze przekonali się o zaletach konkretnych obiektów. Podróżnicy czy zwykli urlopowicze dzielą się często swoimi wspomnieniami z podróży czy z wakacyjnego wypoczynku. Swoje opowieści wzbogacają także zdjęciami, opowieściami o zastanych wygodach i poziomie obsługi w hotelach czy pensjonatach. To doskonałe źródło informacji i również warto korzystać z takich doświadczeń. Od dobrej rekomendacji znajomych do rezerwacji sprawdzonego miejsca jest już prosta i łatwa droga.