Jak zamontować sterownik do jednoliniowego układu smarowania?

Układy centralnego sterowania są obecne w większości obszarów gospodarki. Stosownie do przeznaczenia mogą dzielić się na progresywne, dwuliniowe i jednoliniowe. Te ostanie należą do najmniej skomplikowanych, jednak podobnie jak pozostałe służą do automatycznego smarowania części maszyn i ich podzespołów. Do tego niezbędne są odpowiednie sterowniki. Jak się je montuje w jednoliniowym układzie smarowania?

Sposób działania jednoliniowego układu smarowania

Jednoliniowy układ smarowania działa za sprawą pompy tłoczącej środek smarny. Urządzenie to tłoczy go do dozowników. Odpowiednie ciśnienie sprawia, że smar jest dostarczany w prawidłowych dawkach tam, gdzie stale jest potrzebny. W ten sposób działają układy wyporowe. Natomiast układy kryzowe są zaopatrzone w specjalne zawory, które uniemożliwiają cofanie się substancji smarującej.

Wszelkiego typu układy smarowania są dystrybuowane przez firmy takie jak Układy Centralnego Sterowania. Dodatkowo mają one w ofercie części potrzebne do ich funkcjonowania, w tym odpowiednie sterowniki. Najczęściej świadczą również usługi montażowe i serwisowe na terenie całego kraju.

Jak montuje się sterowniki w jednoliniowych układach smarowania?

Jednoliniowy układ smarowania jest stosunkowo prosty, jeśli porównać go z dwuliniowym i progresywnym. Cechuje się prostą budową i nieskomplikowaną obsługą. Jednak, aby bezproblemowo pracował, niezbędny jest odpowiedni dla typu układu sterownik. Jego zamontowanie również nie powinno nastręczać większych trudności, trzeba tylko wybrać taki, który ma odpowiednie parametry montażowe.

Istotne jest, aby sterownik uzyskał pożądany tryb pracy. Po zaprogramowaniu go na odpowiednią długość cykli pracy, w dalszym ciągu warto obserwować układ, sprawdzając, czy wybrany tryb się sprawdza w praktyce.

Zalety i wady jednoliniowych układów smarowania

Jednoliniowe układy smarowania  są przede wszystkim proste w obsłudze, a ich części nie są skomplikowane ani kosztowne. Jeżeli zachodzi potrzeba, demontaż i naprawa są szybkie i łatwe. Ponadto układy te występują w wielu wariantach, co ułatwia wybór dla różnorodnych linii produkcyjnych. Natomiast wadą może być fakt, że są one nieco trudniejsze do monitorowania i wrażliwe na występujące czasem zanieczyszczenia.

Gdzie stosuje się jednoliniowe układy?

Jednoliniowe układy smarowania występują przede wszystkim w przemyśle spożywczym i maszynowym, gdzie występuje duża ilość ślizgów, łożysk i panewek. Układy te są na tyle uniwersalne, że sprawdzają się w układach, gdzie występuje mała i średnia liczba punktów wymagających smarowania.