Jak zabezpieczyć maszyny rolnicze przed korozją?

Korozja elementów metalowych to zjawisko niepożądane, a czasami wręcz niebezpieczne. Osłabiona rdzą konstrukcja pod obciążeniem może się złamać, powodując spore szkody. Właśnie z tego powodu należy dbać o odpowiednie zabezpieczenie antykorozyjne zarówno elementów ciągnika rolniczego, jak i pozostałych maszyn. Podpowiadamy, jak skutecznie chronić przed rdzą sprzęt w gospodarstwie rolnym.

Przygotowanie powierzchni

Rdza może pojawiać się na różnych metalowych elementach konstrukcyjnych maszyn, np. na masce lub błotnikach ciągnika, pługa lub kultywatora. Przed przystąpieniem do jakichkolwiek działań należy odpowiednio przygotować powierzchnię, gdyż bez tego farba podkładowa nie będzie dobrze trzymać się podłoża. Trzeba pozbyć się rdzy całkowicie, aż do gołego metalu (w miarę możliwości). Do tego celu przyda się szlifierka kątowa z tarczą, a także ze szczotką drucianą. W ten sposób można łatwo i szybko usunąć całą luźną rdzę, a także pozbyć się tego, co zalegać będzie we wżerach, które z pewnością ujawnią się po pierwszym szlifowaniu. Jeżeli jednak te sięgają głęboko, ale nie naruszyły jeszcze struktury blachy, nie warto próbować usunąć z nich korozji za wszelką cenę, gdyż w ten sposób może dojść do osłabienia struktury metalu, zwiększając tym samym podatność na uszkodzenia. W takiej sytuacji przed nałożeniem farby podkładowejtrzeba pokryć powierzchnię substancją konwertującą rdzę do związków, które nie będą już powodować dalszego rozwoju korozji. Dopiero po skorzystaniu z takiego preparatu można rozpocząć proces antykorozyjnego zabezpieczania powierzchni.

Zabezpieczenie i malowanie

Gdy powierzchnia jest oczyszczona, a preparat konwertujący rdzę wykonał już swoją pracę, można przejść do etapu właściwego zabezpieczania metalu. W tym celu najlepiej użyć reaktywnej farby podkładowej, np. epoksydowej, którą można zakupić m.in. w sklepie rolniczym online. Przy okazji warto zamówić potrzebne części zamienne do ciągników lub innych maszyn, korzystając przy tym z faktu, że za przesyłkę płaci się tylko raz. Oprócz tego należy zaopatrzyć się w preparat do odtłuszczania powierzchni, który powinien być zastosowany przed nałożeniem warstwy farby. Farbę podkładową epoksydową nakłada się w kilku warstwach. Przy malowaniu natryskowym powinny być one bardzo cienkie, gdyż dzięki temu nie pojawią się zacieki, negatywnie wpływające na estetykę. Aby efekt był najtrwalszy, należy położyć przynajmniej 2-3 warstwy. Kolejne nanosi się dopiero wtedy, gdy poprzednie są całkowicie suche.

Jeśli oprócz zabezpieczenia antykorozyjnego, twoim celem jest poprawa wyglądu maszyny rolniczej, w podobny sposób przeprowadza się malowanie. Najpierw trzeba poczekać do pełnego wyschnięcia podkładu (nawet 24 godziny), a następnie zmatowić go papierem ściernym o wysokiej gradacji. Lakier również powinien być nanoszony warstwami, aby skutecznie uniknąć zacieków.