Jak wykonać boazerię w mieszkaniu?

Boazeria, bardzo popularna w latach 80-tych, wraca do łask, choć w nieco innej, odświeżonej formie. Jej wykonanie nie jest przesadnie skomplikowane i można się tym zająć samodzielnie. Trzeba jednak pamiętać o właściwym doborze materiału oraz starannym montażu.

Do jakich wnętrz pasuje boazeria?

Ściany wykończone drewnem sprawdzą się w salonie, sypialni, gabinecie, przedpokoju, jadalni, pokoju dziecięcym. Obecnie nie są to już tylko proste, wąskie listewki przymocowane wzdłuż ściany – boazeria może być z szerokich desek, specjalnych paneli, forniru, korka, nowoczesnych płyt, na przykład MDF. Boazeria nie musi mieć gładkiej powierzchni, choć warto mieć na uwadze, że bogate żłobienia i misterne wzory będą pomniejszać optycznie wnętrze, dlatego takie wykończenie sprawdza się głównie w dużych salonach.

Boazerii nie trzeba też wcale kłaść na wszystkich ścianach – popularnym rozwiązaniem jest wykańczanie drewnem tylko jednej ściany lub układanie desek tylko do połowy wysokości pomieszczenia. Boazeria może mieć dowolny kolor, ale do małych pokoi lepsze będą odcienie jasne, które optycznie powiększą przestrzeń.

Jakie drewno nadaje się na boazerię?

Najlepiej kupować deski przystosowane właśnie do montażu boazerii, dostępne na Siekierki.com.pl. Takie deski są odpowiednio wyprofilowane, co ułatwia ich układanie i będzie zapobiegać wypaczaniu drewna. Na boazerię do pokojów nada się na przykład świerk skandynawski, odporny na działanie wilgoci, zmiany temperatur czy szkodniki, choć i tak wymaga on jeszcze dodatkowego zabezpieczenia, aby zachować te właściwości.

W kuchni czy łazience boazeria jest dość problematyczna, ponieważ drewno jest przez cały czas narażone na wilgoć, parę wodną, drobinki tłuszczu, dlatego musi to być drewno wysokiej jakości, solidnie zaimpregnowane i co jakiś czas należy je konserwować.

Jak odnowić starą boazerię?

Zniszczonej boazerii nie trzeba demontować. Deski da się odświeżyć chociażby malowaniem – potrzebna będzie farba do drewna, ale przed jej położeniem z boazerii trzeba usunąć stary lakier. W przypadku mocno zużytych desek szlifowanie może się okazać niewystarczające, szczególnie gdy boazeria była wykonana z cienkich listewek – po remoncie będą one tak cienkie i słabe, że nie będą się już nadawały do wykończenia ściany.