Jak wybrać zbiornik na gaz do ogrzewania domu?

Ogrzewanie domu gazem ze zbiornika jest wygodne i przyjazne dla środowiska. Efektywność tej metody grzewczej jest uzależniona od wielu czynników. Niebagatelne znaczenie w tym kontekście ma wybór zbiornika – na co przy tej okazji zwracać uwagę?

Jakie są rodzaje zbiorników na gaz?

Zbiorniki na gaz dzielą się na naziemne i podziemne. Modele naziemne wymagają posadowienia na płycie fundamentowej, która jest wyniesiona nieco ponad poziom gruntu. Są one przeznaczone na większe działki położone na obszarach o wysokim poziomie wód gruntowych. Trzeba też brać poprawkę na to, że przestrzeni wokół takiego zbiornika nie wolno zagospodarować w dowolny sposób. Inaczej natomiast sprawa wygląda w przypadku zbiorników podziemnych. Ich montaż jest co prawda droższy, ale taka instalacja nie ingeruje w krajobraz. Zbiornik umieszczany jest we wcześniej przygotowanym wykopie i przykrywany kilkudziesięciocentymetrową warstwą gruntu. Z powodzeniem sprawdza się na mniejszych działkach, ale pod warunkiem, że poziom wód gruntowych jest niski.

Jaką pojemność zbiornika wybrać?

Klienci Amerigas mają do wyboru zbiorniki o różnych pojemnościach: 2700 l, 4850 l i 6600/6700 l. Najmniejsze modele są najczęściej wybierane przez osoby korzystające z usług Amerigas – opinie 2019 użytkowników potwierdzają, że na potrzeby przeciętnego gospodarstwa domowego zbiornik o pojemności 2700 l w zupełności wystarczy. Co ważne, w tym przypadku nie jest wymagane pozwolenie na budowę – nie jest ono potrzebne przy zbiornikach o pojemności do 7 m3.

Zbiornik na gaz – kupić czy wydzierżawić?

Dostawcy gazu płynnego proponują klientom zakup lub dzierżawę zbiornika. Dzierżawa jest zazwyczaj o tyle wygodniejsza, że koszt montażu instalacji oraz pierwszego odbioru technicznego jest stosunkowo niski. Po wygaśnięciu umowy zbiornik należy zwrócić dostawcy. Należy jednak liczyć się z tym, że w takim układzie paliwo kupuje się wyłącznie od dystrybutora, z którym zawarto umowę dzierżawy. Warto więc wcześniej sprawdzić ceny i przeprowadzić niezbędne kalkulacje.