Jak wybrać idealną filiżankę do kawy? Poradnik dla początkujących.

Filiżanka do kawy jest jednym z istotnych elementów, które nie tylko wpływają na wizualny aspekt podawania tego napoju, ale również na jego smak oraz aromat. Dlatego też wybór idealnego naczynia jest kluczowy dla każdego smakosza kawy. W tym artykule przedstawimy poradnik dla początkujących, który pozwoli im wybrać odpowiednią filiżankę do rodzaju ulubionego napoju.

Pojemność filiżanki a rodzaj kawy

Najpopularniejszym rodzajem kawy jest espresso – mocny napój o wyrazistym smaku i aromacie. W przypadku tej kawy powinniśmy wybierać filiżankę o niewielkiej pojemności, która oscyluje w granicach 60-90 ml. To sprawia, że espresso prezentuje się w niej znakomicie, a także zapewnia zachowanie odpowiedniej temperatury napoju. W przypadku cappuccino warto postawić na filiżankę o większej pojemności. Takie naczynia są często niskie i szerokie, a ich pojemność wynosi około 150 ml. To dlatego, że cappuccino jest mieszanką spienionego mleka i espresso, która wymaga więcej przestrzeni. Szeroka filiżanka do kawy umożliwia też uwydatnienie efektownej pianki na powierzchni napoju.

Kawa latte wymaga już zupełnie innej filiżanki niż espresso czy cappuccino. Tutaj zalecane naczynia są dużo wyższe i węższe niż klasyczne filiżanki do innych rodzajów kawy. Napój ten najczęściej podaje się w efektownych kubkach lub smukłych filiżankach o pojemności 200-250 ml. Takie naczynie bez problemu pomieści odpowiednią ilość kawy, mleka i pianki. Americano jest napojem, który powstaje poprzez dodanie ciepłej wody do espresso. W związku z tym filiżanka do tego rodzaju kawy powinna być wyższa i węższa niż filiżanki do cappuccino, ale nieco mniejsza niż filiżanka latte. Filiżanka o pojemności 180-220 ml będzie idealnym rozwiązaniem do podawania tego rodzaju kawy.

Z jakiego materiału powinna być wykonana filiżanka na kawę?

Jeśli chodzi o materiał, z którego wykonana jest filiżanka do kawy, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na ceramikę lub porcelanę. Jak wyjaśniają eksperci z hurtowni Porcelana24, surowce te nie wpływają negatywnie na smak i aromat kawy. Jednocześnie są one trwałe i odporne na działanie wysokiej temperatury, a ponadto wiele modeli można myć w zmywarce. Jeśli lubisz gorące napoje, warto wybierać filiżanki z grubą ścianką, aby kawa zachowała odpowiednią temperaturę. W przypadku latte lub kawy mrożonej można postawić na naczynia szklane. W wysokiej szklance lub filiżance z uchem napój będzie prezentował się efektownie. Lepiej unikać plastikowych naczyń, które mogą nadawać napojom niepożądany smak i aromat.