Jak skutecznie zapobiegać próchnicy u dziecka?

Stomatolodzy ostrzegają, że na próchnicę zębów wraz z biegiem czasu choruje coraz więcej dzieci. Problem ten jest naprawdę poważny, a zlekceważenie go może kosztować dziecko wiele przykrości w dorosłym życiu. Jak zatem skutecznie zapobiegać powstawaniu próchnicy u swojej pociechy? Wyczerpującą odpowiedź na te i kilka innych pytań znajdziesz poniżej.

Czy próchnica u dziecka to poważne zagrożenie?

Wielu rodziców jest zdania, że próchnica mleczaków to nic poważnego, bo przecież one i tak wypadną. W rzeczywistości jednak jest to absolutnie niedopuszczalne podejście. Dlaczego? Nieleczona próchnica zębów mlecznych nie tylko może wywołać nasilony ból i stany zapalne u najmłodszych, ale także prowadzić do poważniejszych powikłań zdrowotnych.

Próchnica to choroba zakaźna, dlatego z mleczaków może przenieść się na zęby stałe, prowadząc do ich poważnego osłabienia. Co więcej, próchnica mleczaków przyczynia się do powstania wad zgryzu oraz przedwczesnego wypadania zębów.

Nieleczone zęby mleczne prowadzą również do powikłań kardiologicznych oraz laryngologicznych. Chcesz sprawdzić, czy zęby Twojego malucha poprawnie się rozwijają? Umów się na wizytę w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym – Codzienna Stomatologia.

Jak uchronić dziecko przed próchnicą zębów?

Najlepszym sposobem na walkę z różnego rodzaju chorobami jest zapobiegnięcie im. Jak zniwelować szanse na powstanie u Twojego dziecka próchnicy? Kluczem do sukcesu jest właściwa oraz regularna higiena jamy ustnej.

Najlepiej zająć się tym jeszcze przed pojawieniem się pierwszych ząbków. W tym celu zadbaj o czyszczenie jamy ustnej niemowlaka od urodzenia. Do takich czynności tak naprawdę nie potrzebujesz żadnych specjalistycznych produktów. Jedyne, co musisz mieć to wilgotna gaza, którą przetrzesz dziąsła i błony śluzowe jamy ustnej.

W przypadku starszych dzieci zadbaj o to, aby wyrobiły one sobie nawyk starannego mycia zębów po każdym jedzeniu. Pamiętaj, aby dostosować szczoteczkę oraz pastę do wieku dziecka. Aby uniknąć próchnicy, konieczne będzie również regularne odwiedzanie dentysty. Wizyty u stomatologa dziecięcego umożliwią przedwczesne wykrycie problemów z zębami, co ułatwi ich leczenie.

Powstawaniu próchnicy sprzyjają także słodzone napoje oraz słodycze. Dlatego postaraj się ograniczyć takie artykuły w diecie dziecka. W zamian zdecyduj się na chrupiące owoce i warzywa takie, jak jabłka, gruszki czy ogórki, które skutecznie usuwają bakterie z jamy ustnej i pomagają stymulować dziąsła. Pomocne okazują się również produkty bogate w wapń oraz białko.