Jak rozpoznać fałszywą firmę przeprowadzkową?

Przeprowadzka wiąże się z powierzeniem swojego majątku ruchomego firmie, która ma za zadanie bezpiecznie przewieźć go do nowego mieszkania czy biura. To szczególny moment, który czasem wykorzystują oszuści lub nierzetelne firmy. Zachowując jednak zwykłe środki ostrożności można łatwo wyeliminować to ryzyko, a przynajmniej poważnie je zredukować. Dowiedz się, co trzeba zrobić, aby nie paść ofiarą fałszywej firmy przeprowadzkowej?

Osoby szukające profesjonalnego przedsiębiorstwa, któremu powierzą swój dobytek do przewiezienia, często bardzo szybko podejmują decyzje. Przeglądają kilka ofert w internecie i wybierają tę, która wydaje im się najtańsza. Następnie nawiązują kontakt mailowy lub telefoniczny, a po krótkiej wymianie informacji umawiają się na konkretny termin, realizację wybranych usług i zatwierdzają podany cennik lub szacunkowy koszt. Wykonanie zlecenia odbywa się najczęściej bez niespodzianek, niestety czasem można mieć jednak pecha i trafić na oszustów. Policja przestrzega oficjalnie, że co roku notują przestępstwa dokonywane przez fałszywe firmy przeprowadzkowe.

Z rozmysłem wybierz firmę, której powierzysz dobytek

– Profesjonalne przedsiębiorstwa przez lata funkcjonowania wyrobiły wśród klientów duży kapitał zaufania do naszej branży – mówi ekspert z Kengo Przeprowadzki, renomowanej firmy od lat transportującej powierzony jej dobytek. – Uczciwość i wysoki poziom realizacji usług spowodowały, że osoby nawiązujące z nami współpracę zlecają nam najczęściej wykonanie zadania telefonicznie lub mailowo. Z reguły pierwszy raz z klientem widzimy się w mieszkaniu czy biurze, z którego mamy wynosić meble czy sprzęty. Niestety tę sytuację czasem wykorzystują oszuści.

Jest kilka rodzajów oszustw, z którymi mogą zetknąć się nieostrożni klienci. Jednym z niebezpiecznych trików jest pobranie zaliczki bez podpisania dokumentów i nie wykonanie usługi. Nieuczciwa firma może także podsunąć do podpisania umowę, gdzie „małym druczkiem” wymienione są wysokie dopłaty, o których nie mówi główny tekst umowy. Oszuści przejmują wtedy meble i sprzęty do czasu zapłacenia haraczu. Największe straty powoduje natomiast wynajęcie firmy-widma, która ulatnia się razem z wyposażeniem.

Jednak uniknięcie tych kłopotów jest możliwe, jeśli zachowa się podstawowe środki ostrożności przy wyborze firmy. Na co zwrócić uwagę przeglądając oferty przedsiębiorstw przeprowadzkowych? Podajemy podstawowe zasady bezpieczeństwa, które pozwolą uniknąć popełnienia błędów.

Badanie firmy w internecie

Wbrew pozorom bardzo dużo informacji może dać dokładna analiza przeprowadzona w internecie. Warto przyjrzeć się dokładnie stronie firmy – jeśli jest uboga, informacje są ogólne oraz nie ma wiadomości o siedzibie przedsiębiorstwa, powinno wzbudzić to pierwsze podejrzenia. Profesjonalne firmy przeprowadzkowe dbają o wizualną oraz informacyjną jakość stron internetowych i chwalą się szeroką gamą usług. Pokazują też zdjęcia z własnej działalności, jeśli na fotografiach przedstawiających załadunek lub przewóz mebli są samochody z logo i reklamami firmy lub pracownicy mają firmowe kombinezony, to można być pewnym, że nie jest to firma-krzak.

Jeszcze bardziej podejrzany jest brak własnej strony internetowej. Jej prowadzenie to standard dla przedsiębiorstwa dbającego o wizerunek, a gdy jej nie ma, jest to poważne ostrzeżenie. Sam profil na facebooku to za mało jak na zwyczaje w tej branży. Przy okazji warto jednak zerknąć na profil facebookowy przedsiębiorstwa. Tam znajdują się informacje, jak długo firma jest aktywna w mediach społecznościowych – jeśli zaledwie kilka tygodni, to nie powinna wzbudzać zaufania. Można przy okazji przeczytać komentarze klientów. Pojedyncze negatywne wpisy o niczym nie świadczą, ale jeśli jest ich dużo, to lepiej uważać.

Zresztą w internecie znajduje się dużo więcej opinii o działalności. Publikuje je profil firmy w wyszukiwarce google – jeśli go podmiot gospodarczy założył. Można także poszukać ocen wpisując frazę z nazwą przedsiebiorstwa i dopisać „opinie”. Złe noty i duża liczba negatywnych wpisów powinny być ostrzeżeniem (podkreślamy jeszcze raz – na pojedyncze opinie negatywne nie trzeba zwracać uwagi). Równie odkrywcze informacje może dać wpisanie frazy z nazwą firmy oraz dopiskiem „oszustwa”. Przeszukanie w ten sposób internetu w dużym stopniu pozwala wyłapać nieuczciwe i nierzetelne podmioty gospodarcze. Najlepszym rozwiązaniem dla klienta po przeszukaniu sieci jest zdecydowanie się na współpracę z doświadczonym firmą zarejestrowaną w KRS i oferującą bogatą gamę usług.

Wrażenia z bezpośredniego kontaktu

Ważnych informacji może dostarczyć także bezpośredni kontakt z przedstawicielem przedsiębiorstwa. Profesjonaliści przygotowują klientom wycenę usługi – może ona być precyzyjna lub szacunkowa. Bardzo często są one przygotowywane na podstawie informacji uzyskanych od klienta, bez wizji lokalnej. To normalna praktyka w przypadku nieskomplikowanych przeprowadzek. Sygnałem alarmowym może być w tym przypadku odmowa przedstawienia rozliczenia na piśmie.

Podejrzane jest także, jeśli firma zażąda wypłacenia z góry zaliczki w gotówce bez wystawienia dokumentacji. Profesjonalne przedsiębiorstwa co prawda przyjmują kwoty na poczet opłat paliwowych czy drogowych przed przystąpieniem do pracy, ale zawsze wystawiają pokwitowanie. Tym bardziej niemożliwe jest domaganie się zapłacenie całej kwoty przed podjęciem pracy. To nie mieści się w zwyczajach uczciwego prowadzenia biznesu.