Jak przygotować się do zakupu okien?

Budując nowy dom w pewnym momencie stajemy przed koniecznością zakupu okien. Ten etap budowy może wydawać się być trudny i kłopotliwy, wystarczy jednak poznać ogólne zasady funkcjonowania i budowy okien aby móc łatwiej podejmować decyzje zakupowe.

Gdzie najlepiej kupić okna?

Okna z całą pewnością najlepiej jest nabywać u renomowanych producentów. W Polsce mamy bardzo dużo takich zakładów, wystarczy więc poszukać ich w swojej okolicy. Oprócz tego okna są sprzedawane w punktach dealerskich, hurtowniach budowlanych i w dużych marketach typu dom i ogród oraz w sklepach internetowych.

Co jest najważniejsze przy ocenie jakości okien?

Mnóstwo klientów robi ten błąd, że zwraca uwagę przede wszystkim na wygląd i ceny okien. Tymczasem najważniejsze tutaj są parametry techniczne. Zwracać uwagę należy przede wszystkim na profile, okucia i szyby. Zazwyczaj w punktach sprzedaży można obejrzeć przykładowy przekrój profilu okiennego, warto więc sprawdzić jaka jest jego szerokość oraz ile w środku jest komór. Istotne jest także to, jak rozwiązano kwestie wzmocnienia stalowego. Dobrze jest też sprawdzić czy profil jest barwiony w masie. Jeśli zaś zastanawiamy się nad szybami, to aktualnie najczęściej stosuje się pakiety trzyszybowe, z uwagi na ich korzystne cechy termoizolacyjne.

Od czego będzie zależała cena okien?

Udając się do punktu sprzedaży klienci zwykle są zainteresowani uzyskaniem szacunkowego kosztorysu. Dobrze jest więc na taką wizytę zabrać projekt domu albo samodzielnie zmierzyć otwory w oknach. Część firm wykonuje także wyceny na telefon albo online. Na cenę okien wpłyną przede wszystkim wymiary, ilość skrzydeł w oknach, występowanie dodatkowych słupków, kolor okien, zastosowane okucia i szyby. Warto wiedzieć, że nie ma sztywnego cennika na okna, bo każdy klient wybiera inny produkt. To od klienta zależy czy wybierze niestandardowy kolor, okucia albo przyciemniane szyby. Okna aluminowe sosnowiec w okleinie są o około 20% droższe od okien białych. Znaczne dopłaty występują także wtedy, gdy okna mają nietypowe kształty takie jak trójkąt albo trapez. Koszt okien wzrośnie jeśli klient zdecyduje się dodać stopniowany uchył, blokadę balkonu, antywłamaniowe szyby czy nawiewniki.