Jak prawidłowo nakładać gładź wałkiem?

W ostatnich latach coraz więcej ludzi decyduje się nakładać gładź wałkiem. Jest to bardzo wygodna metoda, którą łatwo opanować w stosunkowo krótkim czasie. W przypadku rozprowadzania gładzi przy użyciu stalowej pacy trzeba poświęcić zdecydowanie więcej czasu.

Jaką gładź wybrać?

Z pacy korzysta się rzadko, ponieważ wałek jest bardziej praktyczny oraz wygodny. Korzystając z niego można wygładzić duże powierzchnie ścian oraz przeprowadzić drobne naprawy. Warto dodać, że we Francji gładź jest dostępna do kupienia w gotowych zestawach naprawczych, które zawierają masę szpachlową, styropianowy wałek oraz wiaderko. Gładź polimerowa jest uważana za najlepszą do nakładania wałkiem. Należy mieć na uwadze, że gips nie jest tu czynnikiem wiążącym, ale polimer. Z tego powodu gładź wysycha, a nie wiąże. Zastosowanie polimerów sprawia, że wałek zachowuje swoją wilgotność, a gładź znajdująca się na jego powierzchni nie twardnieje. Przerywanie pracy i mycie wałka jest dosyć problematyczne, dlatego ludzie coraz częściej wybierają gładź polimerową.

Proces nakładania gładzi

Betoniarnia Kraków dostarcza mieszanki betonowe również do okolicznych miejscowości. Wybierając gładź polimerową możliwe jest również precyzyjne nakładanie cienkich warstw. Na uwagę zasługuje fakt, że jest możliwe nałożenie warstwy, której grubość nie przekracza nawet 1 milimetra. Przy stosowaniu gładzi gipsowej istnieje także ryzyko obsypywania się gładzi. Gładź polimerowa jest także określana przez specjalistów jako dyspersyjna i charakteryzuje się dużą przyczepnością do podłoża oraz elastycznością. Jest ona również odporna na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne, dlatego nadaje się idealnie do łazienki lub kuchni. Wykorzystanie tego rodzaju gładzi pozwala uzyskać gładką powierzchnię, która następnie może być wykończona według osobistych preferencji. To jednak nie wszystko, ponieważ są też odporne na pęknięcia, dzięki czemu raz przeprowadzony remont nie musi być powtarzany. Sam proces nakładania gładzi nie jest skomplikowany, ale wszystkie etapy należy wykonywać starannie.

Jaki wałek wybrać?

Na początku niezbędne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. W tym celu można wykorzystać takie techniki, jak odpylanie oraz gruntowanie. Następnie można nanieść gładź na ścianę przy użyciu wałka. Ostatnim krokiem jest zeszlifowanie drobnych nierówności, które powstały podczas nakładania gładzi. W specjalistycznym sklepie budowlanym można dostać specjalny wałek do nakładania gładzi, którego włosie jest wykonane z nylonu. Dzięki temu jest sztywne oraz twarde i idealnie nadaje się do rozprowadzania materiału. Oczywiście można także wykorzystać klasyczny wałek do malowania, jeżeli nie ma możliwości użycia wałka dedykowanego. Należy jednak pamiętać, że powinien być wykonany z mocnego materiału, ponieważ gładź jest zdecydowanie cięższa od farby. Warto także zwrócić uwagę na łożysko oraz jakość wykonania uchwytu. Jeżeli włosie będzie za grube to prawdopodobnie ciężko będzie później zmyć gładź. Trzeba się również wyposażyć w noże do gładzi aluminiowe, które posiadają dużą wytrzymałość.