Jak plastry kinesio wpływają na organizm?

Kinesiology taping cechuje się dobroczynnym wpływem na organizm. Metoda ta stosowana jest w celu uśmierzania dolegliwości bólowych, redukcji opuchlizn i obrzęków. Ale nie tylko. Na czym zatem polega działanie plastrów do tapingu i jakich efektów można oczekiwać w wyniku plastrowania dynamicznego?

Działanie plastrów kinesio

Plastry do oklejania dostarczają określonym fragmentom ciała stymulujących bodźców o charakterze mechanicznym. Unosząc warstwę naskórka, tworzą przestrzeń pomiędzy mięśniami a skórą oraz receptorami nerwowymi i więzadłami. Elastyczny plaster idealnie dopasowuje się do skóry i powoduje jej dynamiczne ruchy, które pozwalają uregulować napięcie mięśniowe. Zwiększa także przestrzeń przepływu krwi i limfy poprawiając mikrokrążenie. Wpływając na receptory czuciowe, plastry kinesio mogą skutecznie niwelować dolegliwości bólowe. Jak podkreślają specjaliści ze sklepu z artykułami fizjoterapeutycznymi Fizjomix, dobroczynny wpływ plastrów do tapingu wynika wyłącznie z ich właściwości stymulujących. Pomimo że nie są nasączone żadnym środkiem farmaceutycznym, skutecznie pomagają w leczeniu wielu dolegliwości.

Zaletą metody kinesiology taping jest jej nie inwazyjność i uniwersalność. Technika ta morze być stosowana praktycznie bez ograniczeń wiekowych, a lista przeciwwskazań jest bardzo krótka. Taśmy do tapingu przynoszą szybki efekt, pozwalając zaoszczędzić na drogich zabiegach rehabilitacyjnych oraz środkach farmaceutycznych. Dzięki naturalnym i dobrym gatunkowo materiałom, z jakich powstają, nie wywołują na skórze podrażnień i reakcji alergicznych.

Zastosowanie kinesiotapingu

Sztywne tejpy używane są jako stabilizatory. Oznacza to, że unieruchamiają wybrane partie ciała, znacznie przyspieszając rekonwalescencję po przebytych kontuzjach i urazach. Sportowcy sięgają po nie, aby urazom zapobiegać. Dla intensywnych treningów powstały taśmy rehabilitacyjne, które wykonuje się z lateksu o różnych właściwościach. Od koloru taśmy zależne są możliwości oporu, dzięki któremu buduje się siłę mięśni oraz wprowadza prawidłowe nawyki ruchowe.

Elastyczne taśmy do tapingu stosowane są głównie do niwelowania dolegliwości bólowych kręgosłupa, zwłaszcza w odcinku lędźwiowym i szyjnym. Zalecane są dla kobiet w ciąży, ponieważ pomagają na większość schorzeń wynikających z wymuszonej zmiany pozycji ciała oraz intensywnego przyrostu wagi. Rekomendowane są także przy występowaniu obrzęków i opuchlizn, przyspieszają bowiem ich zanikanie. Redukują również występowanie skurczów.