Jak obchodzić się z paznokciami zmienionymi chorobowo?

Paznokcie czasem ulegają zmianie wyglądu (najczęściej przybierają inny kształt lub kolor). Niepokojące objawy mogą świadczyć o wystąpieniu paznokci zmienionych chorobowo, którymi może się zająć jedynie doświadczony podolog. Lekarz pomaga określić przyczynę zaburzenia, a także dobiera odpowiednią terapię. Jak pielęgnować i leczyć paznokcie zmienione chorobowo?

Przyczyny powstawania paznokci zmienionych chorobowo

Chorobowe zmiany w obrębie paznokci powstają najczęściej na skutek zakażeń grzybiczych i bakteryjnych, a także urazów mechanicznych. Często powstają one bardzo powoli i jakiekolwiek zmiany można zauważyć dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy przyda się pomoc specjalisty.

Gabinet podologiczny Podologia Tatiana Waluk od wielu lat zajmuje się problemem paznokci zmienionych chorobowo. Przed jakimikolwiek czynnościami specjalista zajmuje się przeprowadzeniem skrupulatnego wywiadu podologicznego, w którego trakcie podejmowane będą kolejne plany.

Jak wygląda zabieg u podologa?

Celem leczenia jest przywrócenie zniszczonym paznokciom właściwego wyglądu, a także wyeliminowanie wszystkich zmian chorobowych. Najważniejszy krok to oczyszczenie paznokcia. Za pośrednictwem specjalnych frezów podolog usuwa zmienioną (chorą) część płytki paznokciowej. Następnie aplikuje w zakażone miejsce odpowiednie preparaty lecznicze. Dopiero po starannym przeprowadzeniu etapu oczyszczenia i odżywienia podolog może przystąpić do rekonstrukcji brakującej części paznokcia.

Podczas zabiegu specjalista informuje także o prawidłowej pielęgnacji stóp i płytki paznokci. Podaje przykłady suplementów i środków zaradczych, aby nie doszło ponownie do schorzenia. Operacja trwa zazwyczaj około 30-45 minut (wszystko zależy od stanu paznokcia). Przed zabiegiem należy dokonać odpowiednich przygotowań, m.in. unikania płynów, maści przeciwbakteryjnych, zmywaczy i lakierów do paznokci.

Zazwyczaj podolog po operacji zaleca kilka wizyt kontrolnych, a także odpowiednio dobiera opatrunki i preparaty lecznicze. Zaleci też prowadzenie zdrowej i dobrze zbilansowanej diety, a także wystrzeganie się używek, które osłabiają organizm i przedłużają wyleczenie objawów. Przydadzą się też maści z apteki, np. kwas salicydowy, krem z mocznikiem, maść cynkowa i wersje z witaminami A, D.

Czy są przeciwwskazania do zabiegu?

Zasadniczo nie ma wiele chorób, które świadczyłyby o niepowodzeniu zabiegu. Procesu rekonstrukcji paznokcia zmienionego chorobowego powinny unikać jedynie osoby z nieunormowaną cukrzycą oraz mające problemy z krzepliwością krwi.