Jak nie dać się zaskoczyć na wakacjach?

Ostatnim czego chcemy w czasie wakacyjnych wojaży to negatywne zaskoczenia. Znacznie lepiej umilać sobie czas podziwianiem widoków, niż martwić się o problemy z dojazdem czy kartą płatniczą. Postaramy się, więc podpowiedzieć co zrobić, by wakacje skończyły się tak dobrze, jak się zaczęły.

Dobry plan to podstawa

Pierwsza sprawa, choć pozornie wydaje się banalna, może być powodem nieudanego wyjazdu. Zwłaszcza jeśli przeznaczamy swój urlop na zwiedzanie. Wszystko dlatego, że przed wyjazdem lepiej zaplanować, o jakie zakątki danego miasta zahaczymy. Oczywiście nie wszystko musi być dopięte na ostatni guzik. Nawet pobieżne planowanie może jednak sporo ułatwić. Dla przykładu: zwiedzając Paryż i Wieżę Eiffla dobrze by kilka dni wcześniej sprawdzić jakie linie komunikacyjne prowadzą do tego miejsca i jak najłatwiej (a jeśli można także najtaniej) się tam znaleźć. Oszczędzimy sobie wtedy i pieniędzy, które możemy przeznaczyć na drobne przyjemności, ale i nerwy, które możemy stracić na niepotrzebną frustrację.

Słowniki w dłoń

Kolejnym elementem dobrego przygotowania, może być poznanie choćby kilku najważniejszych zwrotów w języku kraju, do którego chcemy się wybrać. Nawet pomimo tego, że język angielski staje się już bardzo powszechny w użyciu, wciąż są miejsca, gdzie jego znajomość, nawet jeśli nie jest bliska zeru, nie pozwala na swobodną komunikację. Poza tym, o drogę czy najbliższy bankomat lepiej zapytać się miejscowym językiem, by otrzymać szybką odpowiedź. Ponadto używając na przykład chorwackich zwrotów grzecznościowych, będąc w Zagrzebiu, możemy szybko zyskać sympatię miejscowych. Docenią to, że przynajmniej staramy się komunikować ojczystym dla Chorwatów językiem.

Finansowe zabezpieczenie

Równie ważną co dwie poprzednie kwestie sprawą, będzie dobre przygotowanie się do wyjazdu pod względem finansowym. Głównie chodzi tutaj o zaopatrzenie się w walutę kraju, w którym przyjdzie nam spędzać wolne dni. Podobnie jak z językiem, także w przypadku płatności coraz popularniejszych bezgotówkowych są miejsca, gdzie nie będzie ona możliwa. Jeśli do wyjazdu zostało odpowiednio dużo czasu, można pomyśleć o skorzystaniu z usługi kantoru online. Nie różni się ona zbyt wiele od zwykłego internetowego zakupu. Różnicą jest tylko kupowany, a raczej w tym przypadku wymieniany produkt. Wystarczy tylko opłacić całość transakcji przelewem online. Następnie kurier dostarczy w przesyłce podaną kwotę. Istnieją w sumie trzy opcje dostawy. W pierwszej z nich kurier zjawi się z paczką pod wskazany adres domowy. Drugi wariant to odbiór paczki we wskazanym punkcie. Kurier zostawi tam przesyłkę, a my będziemy mogli odebrać przesyłkę na przykład w jednym ze sklepów Żabka albo kiosku Ruchu. Ostatnim wariantem może być odebranie gotówki osobiście w kantorze. Będzie ono oczywiście bezpłatne. W tym celu zapraszamy do odwiedzenia naszego punktu wymiany walut kantor Katowice Tavex, gdzie ponad 60 walut z całego świata, jest dostępne zawsze od ręki. Wybierając kantor online, możemy w dość prosty sposób zaoszczędzić czas. Można go przeznaczyć na wspomniane już dokładniejsze planowanie zwiedzania lub rzecz bardziej prozaiczną, czyli po prostu pakowanie walizki, by w pośpiechu niczego nie zapomnieć.