Jak korzystać z serum do włosów?

Serum do włosów to kosmetyk, którym składniki aktywne są mocniej skoncentrowane niż na przykład w odżywce. Ze względu na działanie serum można podzielić produkty na kosmetyki działające bezpośrednio na skórę głowy oraz na kosmetyki mające za zadanie wzmocnić, nawilżyć lub odżywić strukturę włosa. Jak i kiedy sięgnąć po serum do włosów? Na jakie składniki zwrócić uwagę?

Kiedy używać serum do włosów?

Po serum do włosów możesz sięgnąć, gdy zauważysz, że są one pozbawione blasku, suche, matowe, bez życia. Dostępne są produkty, które ograniczają puszenie się włosów czy ich elektryzowanie. Natomiast serum do skóry głowy rekomenduje się przy problemach z przerzedzaniem się fryzury. W zależności od składników aktywnych produkty mogą pobudzać wzrost włosów poprzez odżywienie cebulek włosa lub zatrzymywać ich wypadanie, przedłużając cykl życia włosa.

Jaka jest różnica pomiędzy serum a olejkiem do włosów

Serum to zwykle składniki aktywne zawieszone w wodzie. Olejek ma natomiast bardziej oleistą formułę, a składniki aktywne zawieszone są w oleju. Olejek może składać się tylko z jednego składnika, na przykład olejku arganowego. Natomiast serum zwykle jest więcej niż jedno- czy dwuskładnikowe. Olejek zwykle też pozostawia na włosach film i nie każdy ich rodzaj będzie reagował dobrze na taką dawkę natłuszczenia. Natomiast serum do włosów może mieć lekką i nieobciążającą konsystencję, dobrze tolerowaną nawet przez włosy ze skłonnością do przetłuszczania się.

Jakich składników szukać w produktach?

  • Serum wzbogacone kwasem hialuronowym sprawi, że włosy staną się bardziej nawilżone, puszyste i odbite od nasady. Kwas hialuronowy to doskonały humektant, niezbędny dla pasm odwodnionych i przesuszonych.
  • Serum z olejkiem kokosowym polecane jest do włosów o niskiej lub średniej porowatości, które potrzebują wygładzenia, nabłyszczenia i zdyscyplinowania. Świetnie sprawdzi się w przypadku loków i fal, które uwielbiają naturalne olejki.
  • Lekkie serum bez spłukiwania do włosów puszących się – może zawierać na przykład nieco gliceryny, która chroni włosy przed szybkim odparowywaniem wody. Dodatkowo wygładzi je i doda blasku.
  • Serum z imbirem lub innymi ekstraktami z roślin – wzmacnia strukturę włosów słabych, zapobiegając ich kruszeniu się.

Jak często można używać serum do włosów?

Serum do włosów – jeśli producent nie zaleci inaczej – można stosować po każdym umyciu głowy jako ostatni etap pielęgnacji. Dostępne są produkty, które nakłada się na włosy wilgotne (np. serum termoaktywne, które wzmaga swoje działanie od ciepła suszarki, a jednocześnie chroni wiązania keratynowe przed wysoką temperaturą) oraz takie, które nakłada się na końcówki po wysuszeniu włosów.

Na bieżąco monitoruj potrzeby swoich włosów, które zmieniają się wraz z porą roku, a nawet wraz z poziomem wilgoci w powietrzu. Pasma potrzebują emolientów, humekantów i protein w różnych proporcjach, dlatego jednego dnia mogą zareagować na produkt spektakularną zmianą, a kolejnego dnia „zaalarmują” o potrzebie zwiększenia ilości innego składnika. Dlatego warto nauczyć się „słuchać” swoich włosów i mieć na półce więcej niż jedną buteleczkę serum do włosów.