Jak działają rozdzielacze hydrauliczne typu CETOP?

Rozdzielacze typu CETOP odpowiadają za sterowanie przepływem oleju w układach hydraulicznych. Ze względu na dużą różnorodność kombinacji dróg i liczby położeń suwaka stały się uniwersalnymi podzespołami, które są powszechnie używane w rolnictwie i przemyśle. Zostały przystosowane do szeregowego montażu w blokach NG. Dowiedz się, w jaki sposób sterują przepływem cieczy roboczej?

Mechanizm działania w rozdzielaczach hydraulicznych typu CETOP

Rozdzielacze hydrauliczne typu CETOP zostały wyposażone w elektromagnesy, które ustawiają suwaki w odpowiednich pozycjach. Wykorzystują prąd stały DC lub zmienny AC o różnych wartościach napięcia zasilania. Gdy sterownik wysyła impuls elektryczny do elektromagnesu, ten przesuwa suwak na pozycję 1 lub 2. Gdy prąd zakończy oddziaływanie, sprężyna centrująca przemieszcza suwak do pozycji 0, czyli neutralnej. Wówczas olej kieruje się do zbiornika na przelew.

Na działanie rozdzielaczy hydraulicznych wpływa nie tylko położenie, lecz także kształt suwaka i sposób rozmieszczenia rowków na jego obwodzie. Może on być płaski bądź przybierać formę cylindryczną lub walcową (tłokową).

Rodzaje zaworów typu CETOP

Poszczególne rodzaje zaworów typu CETOP różnią się ilością pozycji suwaka oraz wyjść obiegów hydraulicznych. Wyróżniamy wśród nich:

  • rozdzielacze dwudrogowe – ich jedyną funkcją jest wyłączanie obiegu. Występują w wersji 2-pozycyjnej. Są rzadko wykorzystywane ze względu na ograniczony zakres możliwości;
  • rozdzielacze trójdrogowe – ten typ zaworów używany jest przede wszystkim do sterowania 2-pozycyjnymi cylindrami hydraulicznymi jednostronnego działania, lecz dostępne są również modele 3-pozycyjne;
  • rozdzielacze czterodrogowe – to najbardziej uniwersalne urządzenia w swojej grupie, ponieważ umożliwiają zmianę kierunku przepływu oleju bez konieczności zatrzymywania się w pozycji neutralnej. Służą do obsługi silników hydraulicznych oraz cylindrów dwustronnego działania.

Każdy z rodzajów rozdzielaczy CETOP zamówisz u dystrybutora hydrauliki siłowej BULMACH. Firma prowadzi sprzedaż urządzeń od producentów, którzy zdobyli uznanie na rynku międzynarodowym. Są to komponenty powstające z wysokiej jakości tworzyw, m.in. wytrzymałego i zabezpieczonego fosfatową powłoką żeliwa. Materiał zapewnia wysoką odporność na urazy mechaniczne oraz skutecznie tłumi drgania korpusu. U dystrybutora skorzystasz także z fachowego doradztwa w wyborze odpowiednich rozdzielaczy do Twoich maszyn.