Jak działa laboratorium badawcze?

Sama deklaracja producenta, że jego wyroby są wysokiej jakości, to dla konsumentów za mało. Coraz częściej wymagane jest, aby badaniem nowych produktów zajmowały się niezależne jednostki.

To właśnie w laboratoriach badawczych sprawdzana jest zgodność z obowiązującymi normami.

Czym zajmuje się laboratorium badawcze?

Podstawowym zadaniem takiej placówki jest dokonanie szczegółowej oceny produktu, który ma być wprowadzony na rynek. Szczególną uwagę poświęca się urządzeniom elektrycznym, elektronicznym, mechanicznym, które ze względu na swój sposób działania muszą być w stu procentach bezpieczne dla przyszłych użytkowników. Laboratorium bada jednak nie tylko poziom bezpieczeństwa. Sprawdzana jest także funkcjonalność danego urządzenia oraz jego efektywność energetyczna, poziom emitowanego hałasu, oddziaływanie pół elektromagnetycznych, kompatybilność elektromagnetyczna EMC oraz widmo radiowe. To wszystko ma potwierdzić, że wyrób spełni swoją rolę użytkową i nie będzie stanowił zagrożenia.

W laboratoriach Predom badane są przeróżne urządzenia, w tym między innymi AGD, elektronarzędzia, wyroby medyczne, sprzęt oświetleniowy, urządzenia gazowe, urządzenia biurowe, do ogrzewania wody, klimatyzacji, jak również sprzęt wykorzystywany w gastronomii. Testowane są nie tylko gotowe produkty, ale też podzespoły, na przykład sterowniki i transformatory oraz silniki elektryczne.

Niezależne badania laboratoryjne zwiększają wiarygodność marki i są bardzo pozytywnie oceniane przez klientów, dlatego w kampaniach reklamowych producenci często podkreślają, że ich produkt jest atestowany, z certyfikatami prestiżowych instytucji.

Jak wybrać odpowiednie laboratorium?

Laboratorium, któremu zleca się badania wyrobów, musi być akredytowane przez Polskie Centrum Akredytacji, które ocenia, czy placówka dysponuje odpowiednim sprzętem i pracuje według określonych standardów. Profesjonalne laboratoria starają się także o akredytację w międzynarodowym systemie IECCE CB oraz europejskim ETICS.