Jak działa i czym jest drukarnia offsetowa?

Podstawą w tym procesie jest drukarka offsetowa, czyli urządzenie działające na zasadzie przekazywania obrazu z matrycy drukarskiej na arkusz papieru. Druk offsetowy wykorzystuje specjalne farby, a jego celem jest uzyskanie jak najwyższej jakości.

Drukarnie offsetowe – co to takiego?

Drukarnie offsetowe to rozwiązanie, które cieszy się sporą popularnością w branży poligraficznej. Dzieje się tak z kilku powodów, w tym m.in. ze względu na wysoką jakość druku.

Drukarka offsetowa jest w stanie drukować na różnych materiałach. Wśród dostępnych możliwości znajduje się m.in.

  • papier,
  • karton,
  • folie,
  • powierzchnie wykonane z metalu.

Offset – co to znaczy?

Offset to technika druku, w której obraz drukowany jest najpierw na matrycy drukarskiej, a następnie przekazywany na arkusz papieru. Nazwa “offset” pochodzi od angielskiego słowa, które w tłumaczeniu na język polski oznacza przesunięcie. W druku offsetowym matryca drukarska odpowiada za przesuwanie obrazu na cylindrze gumowym, który z kolei przekazuje obraz na papier (lub inną powierzchnię)

Dzięki temu offset to idealna metoda podczas przygotowywania różnego rodzaju materiałów. Książki, katalogi, ulotki, plakaty, opakowania, etykiety – są to tylko niektóre spośród wszystkich powierzchni, na których można zastosować opisywaną metodę druku.

Drukarnie offsetowe – rodzaje

Zalety opisywanego rozwiązania sprawiają, że drukarnie offsetowe to interesująca alternatywa dla takich metod drukowania jak np. sitodruk. Drukarka offsetowa jest wprawdzie bardziej skomplikowana i wymaga więcej czasu na przygotowanie matrycy drukarskiej. Z drugiej jednak strony w porównaniu do innych metod drukowania oferuje ona wysoką jakość druku oraz druk wielkonakładowy.

Urządzenia offsetowe mogą być dzieli się na dwie główne kategorie: arkuszowe i rotacyjne.

Drukarki arkuszowe

Drukarnie arkuszowe są uniwersalne i oferują większą elastyczność w drukowaniu na różnych rodzajach materiałów. Umożliwiają one również drukowanie na pojedynczych arkuszach papieru, co jest szczególnie ważne w przypadku drukowania:

  • książek,
  • katalogów

oraz innych materiałów o większej objętości.

Drukarki rotacyjne

Drukarki offsetowe rotacyjne są bardziej wyspecjalizowane i sprawdzają się głównie podczas przygotowywania dużych nakładów, takich jak gazety, czasopisma i ulotki. Drukarnie rotacyjne wykorzystują rolki papieru i są w stanie drukować z większą prędkością niż drukarki arkuszowe.

Standardowa drukarka offsetowa to urządzenie składające się z kilku głównych elementów, w tym z:

  • matrycy drukarskiej,
  • cylindra gumowego,
  • cylindra drukującego,
  • systemu podawania farby.

Druk offsetowy charakteryzuje się bardzo wysoką jakością i dużą ilości detali. Farby wykorzystywane w drukarniach offsetowych są zazwyczaj bardziej trwałe niż farby wykorzystywane w innych metodach drukowania, co pozwala na uzyskanie wydruków o lepszej jakości i trwałości.

Źródło: https://uvopex.pl/