Jak dobrze się opiekować psem alergikiem?

Często zdiagnozowanie alergii u psa jest znacznie trudniejsze niż u człowieka i zazwyczaj nie udaje się podczas jednej wizyty u weterynarza. Z tego powodu, kiedy właściciel już znajdzie czynnik, który wywołuje o jego pupila nadmierną reakcję układu odpornościowego, powinien go wyeliminować i zadbać o jego otoczenie. Między innymi o odpowiednie legowisko dla psa alergika, a także jego dietę i suplementację. Jak opiekować się takim zwierzakiem?

Legowisko dla psa alergika

Niezależnie od tego, jaką alergię stwierdzono u Twojego pupila, powinieneś zadbać o jego miejsce odpoczynku. Legowiska dla psów alergików nie powinny być wykonane z najtańszych materiałów, które łatwo pochłaniają kurz i roztocza, ponieważ mogą zaostrzyć u zwierzaka nieprzyjemne dolegliwości. Dodatkowo należy dbać o to, aby miejsce, w którym piesek śpi, było regularnie czyszczone. Oznacza to, że podłoga wokół posłania musi być codziennie myta i odkurzana. 

Samo legowisko powinno posiadać specjalne wypełnienie antyalergicznymi kulkami silikonowymi, które nie sprzyjają rozwojowi drobnoustrojów. Z kolei jego poszycie musi być wytworzone z materiału łatwego w czyszczeniu. Dodatkowo powinien być on trwały, aby mógł być prany nawet w wysokich temperaturach.

Dieta dla psa alergika

W przypadku psiaków, które mają alergię pokarmową, należy wystrzegać się podawania im żywności zawierającej czynniki drażniące. Do najczęstszych alergenów u psów zalicza się wołowinę, mleko, jaja, kukurydzę, ryż, soję i drób. Obecnie producenci oferują karmy, które bazują na tylko jednym źródle białka, dzięki czemu mogą być bezpiecznie stosowane u zwierząt, u których w wyniku diety eliminacyjnej została rozpoznana alergia na jedno z nich.

Na co właściciel psa alergika powinien zwrócić uwagę?

Każdy właściciel psa alergika poza doborem odpowiedniej dla niego diety i stosowaniem leków, bądź suplementacji zaleconej przez lekarza, a także kupnem idealnego legowiska w Beds4Dogs powinien pamiętać również, aby:

  • zwrócić uwagę na materiał, z którego wykonane są zabawki dla jego pupila. Musi je często myć, aby nie stanowiły zagrożenia chorobotwórczego,
  • wszelkie pluszaki, którymi pies się bawi regularnie dezynfekować. Można wykorzystać w tym na przykład niskie temperatury,
  • regularnie czyścić miskę — w brudnym naczyniu może rozwinąć się pleśń i grzyby, które dla alergików są niebezpieczne.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na to, z jakich materiałów wykonane są elementy, z którymi styka się zwierzak np. smycze. Nie mogą one działać na niego uczulająco.