Jak długo utrzymuje się powłoka ceramiczna i jak o nią dbać?

Powłoka ceramiczna to najlepsza i najbardziej trwała ochrona lakieru na karoserii i felgach oraz dla lamp samochodowych. Zapewnia świetny wygląd auta i ułatwia utrzymanie na długo nienagannego wizerunku. W zależności od klasy produktu i jakości wykonania zabezpieczenie może trzymać się na powierzchni od pół roku do nawet dziewięciu lat. Przed decyzją o wyborze warto poznać cechy preparatów – i tych o krótszym, jak i tych o dłuższym działaniu.

Stosowane coraz chętniej przez właścicieli samochodów dodatkowe powłoki ochronne to efekt osiągnięć współczesnej nauki i przystosowania ich do potrzeb motoryzacji. Preparaty są zdobyczą nanotechnologii, czyli nauki o mikroskopijnych cząsteczkach wielokrotnie mniejszych od bakterii. Materiały z nich zbudowane często charakteryzują się zadziwiającymi właściwości nieosiągalnymi dla tradycyjnych substancji.

– Ceramiczne powłoki na lakier chronią go m.in. przed utratą swoich podstawowych zalet, jak mocny połysk czy głębia koloru – mówi specjalista ze sklepu internetowego Gloss Factory, specjalizującego się w dystrybucji kosmetyków i akcesoriów car detailingowych. – Znacznie przedłużają one nienaganny, fabryczny wygląd aut i ułatwiają utrzymanie ich w czystości. Kierowcy, którym zależy, aby ich samochody robiły wrażenie, stanowczo powinni korzystać z dobrodziejstw tych preparatów. Zresztą coraz więcej właścicieli eleganckich i stylowych pojazdów decyduje się na dodatkową warstwę ochronną.

Powłoki ochronne lakieru na 6-12 miesięcy

Jakość powłok ochronnych lakieru jest zróżnicowana i kierowcy najczęściej oceniają je ze względu na trwałość zabezpieczenia powierzchni karoserii, którą podają producenci. Z reguły idzie ona także w parze z ceną preparatu – im droższy, tym dłuższą ma wytrzymałość. Jednak długość okresu ochrony i koszt to nie wszystkie elementy, które właściciele aut powinni brać pod uwagę. Wybór odpowiedniego produktu wymaga głębszego zastanowienia i często warto skorzystać z tańszej wersji produktu, aby osiągnąć równie zadawalający efekt.

Produkty o stosunkowo niewygórowanych cenach utrzymują skuteczną ochronę lakieru od pół roku do kilkunastu miesięcy. Dużo zależy oczywiście także od ilości przejechanych w tym czasie kilometrów, warunków w jakich stało auto oraz stosowania zabiegów kosmetycznych, które podtrzymują trwałość powłoki np. mycia szamponem o kwaśnym pH, aby odetkać warstwę ochronną. W tym czasie ochrona daje nie gorsze efekty zabezpieczające niż droższe substancje. Także dobrze bronią karoserię przed powstaniem mikro rys, ułatwiają spływanie wody czy usuwanie brudu. Również utrzymują świeży wygląd lakieru – połysk czy kolor.

W porównaniu z preparatami z wyższej półki mają także jedną ważną zaletę – są z reguły łatwe do rozprowadzania po powierzchni lakieru. To ważne dla osób, które chcę to zrobić własnoręcznie. Dzięki tej zalecie mogą samodzielnie nakładać je właściciele aut, którzy nie mają doświadczenia w tego typu operacjach. Często są to produkty oferowane w pojemnikach z atomizerami i wystarczy nimi lekko spryskać fragment karoserii, a potem równomiernie rozprowadzić je miękką ściereczką z mikrofibry. Po krótkim czasie, w którym preparat nieco stwardnieje, czystą szmatką samochodową trzeba jeszcze zebrać nadmiar preparatu. Ostateczny efekt jest widoczny po około 24 godzinach (auto nie powinno stać w tym czasie na słońcu, ani w deszczu) i z pewnością zadowoli on także wymagających kierowców.

Własnoręczne nakładanie powłoki ceramicznej na lakier wymaga przede wszystkim staranności i cierpliwości. Łatwiej operacja ta pójdzie osobom, które miały już doświadczenie w woskowaniu aut, ale mogą zabrać się za nią także kierowcy, którzy nigdy tego nie robili. Dla wielu z nich samodzielna pielęgnacja samochodu ma duże znaczenie. Należy przy tym jednak rygorystycznie przestrzegać zaleceń producenta umieszczonych na etykiecie produktu – zarówno przy nakładaniu, jak i kosmetyce powłoki. Ważną korzyścią jest za to koszt całej operacji. Proste w nakładaniu preparaty należą do najtańszych, ale przede wszystkim odpada spory wydatek na wykonania zabiegu w profesjonalnym warsztacie auto detailingowym. Dlatego dla wielu kierowców własnoręczne nałożenie tańszej i łatwiejszej w rozprowadzaniu substancji jest często najlepszym rozwiązaniem.

Trwalsze powłoki ochronne lakieru

Droższe i lepszej jakości preparaty zapewniają skuteczną ochronę lakieru do około trzech lat. Na rynku dostępne są także powłoki, których producenci dają 9-letnią gwarancję na ochronę karoserii i innych zabezpieczonych nimi części. To produkty z najwyższej półki i samochody zabezpieczone w ten sposób często prezentują się wspaniale, a w ich karoserii można przeglądać się jak w lustrze. Mycie samochodów jest wtedy zdecydowanie prostsze, ponieważ brud nie przylega mocno do powierzchni. Dzięki doskonałym właściwościom hydrofobowym także woda spływa po nich bardzo szybko i nie pozostają po sobie źle wyglądających zacieków. Lakier jest dobrze zabezpieczony przed powstawaniem drobnych rys, szkodliwym działaniem promieniowania UV, niekorzystnych warunków atmosferycznych czy soli drogowej.

Najlepsze ceramiczne powłoki ochronne powinny być jednak nakładane w profesjonalnych warsztatach i najczęściej nakazują to warunki gwarancji udzielanej przez producenta. Co więcej jej zapisy nakazują także coroczne wizyty serwisowe w autoryzowanych punktach auto detailingowych. Najczęściej polegają one tylko na ocenie stanu powłoki przez specjalistów, ale mogą także wymagać korekt lub zabiegów wzmacniających efekty działania preparatu. Bywa nawet, że wizyta gwarancyjna kończy się nałożeniem nowej powłoki na wszystkie chronione elementy.

Działania te pociągają za sobą wysokie koszty, a cena preparatu jest w tym wypadku najmniejszym wydatkiem. Nałożenie powłoki w serwisie auto detailingowym na każdy lakierowany element samochodu i lampy może kosztować około 2 tys. zł. Poza tym coroczne wizyty w serwisie wymagane w umowie gwarancyjnej także wiążą się z kosztami, które za każdym razem mogą wynosić po kilkaset złotych. W sumie jest to więc spory wydatek, ale wielu właścicieli ekskluzywnych aut nie ma wątpliwości, że warto go ponieść.

Efektem jest nie tylko doskonały wygląd chronionego w ten sposób auta, a stan karoserii ma także duży wpływ na wartość samochodu. Inwestycja w zabezpieczenie pojazdu dodatkową powłoką może być opłacalną inwestycją.