Jak dbać o włosy latem – najlepsze sposoby

Lato zdecydowanie nie jest najkorzystniejszą porą roku dla włosów. Twoje pasma na pewno nie lubią się ani z wysokimi temperaturami powietrza, ani tym bardziej z palącym je słońcem, wilgocią, słoną lub chlorowaną wodą czy silnym wiatrem wiejącym od strony morza. To wszystko po prostu im szkodzi. To wszystko sprawia, że pomimo iż wracasz z wakacji wypoczęta, to wcale nie wracasz odnowiona i odmłodniona, bo stan twoich włosów nieraz woła wtedy o pomstę do nieba. No to jak dbać o włosy latem, by tych wszystkich niekorzystnych sytuacji uniknąć? Czy da się jakoś skutecznie zabezpieczyć pasma przed gorącem i promieniowaniem słonecznym, czy może nie jest to do końca możliwe?

Jak chronić włosy latem?

Włosy trzeba chronić latem przede wszystkim przed promieniowaniem słonecznym. Słońce zawsze będzie źle na nie działać. Zawsze doprowadzi do tego, że włosy pod jego wpływem ostatecznie zaczną się niszczyć, czyli np. puszyć, rozdwajać albo nawet wypadać. W okresie letnim, zwłaszcza gdy jesteś na wakacjach albo sporą ilość wolnego czasu spędzasz na zewnątrz, koniecznie stosuj więc różnorodne kosmetyki wzbogacane mocnymi i wysokimi filtrami. Teraz jest ich dosłownie całe mnóstwo. Nie tylko kremy do twarzy mogą zawierać filtry, bo mają je również w swoim składzie szampony, odżywki, maski czy nawet pianki bądź lakiery przeznaczone do układania włosów. Latem najlepiej sięgać po takie produkty dosłownie każdego dnia. Rób to nie tylko podczas wyraźnie słonecznych dni. Pamiętaj, że nawet jeśli słońca na niebie nie widać, to wcale nie znaczy, że ono nie działa, bo jego promienie spokojnie przebijają się przez chmury, nawet jeśli tego nie czujesz.

Ale oczywiście słońce jest najbardziej dokuczliwe i odczuwalne wtedy, gdy wylegujesz się na plaży i opalasz ciało w kusym stroju kąpielowym. Zawsze w takich sytuacjach korzystaj więc z nakryć głowy. Najlepiej tuż po wejściu na plażę czy odkryty basen zwiąż włosy w mały koczek i przykryj je kapeluszem z dużym rondem bądź luźną chustką. Zapomniałaś sprayu ochronnego do kosmyków? W takim razie posmaruj pasma niewielką ilością zwykłego balsamu do opalania. Naprawdę lepiej zastosować już takie mleczko i zaryzykować szybszym przetłuszczeniem się włosów, niżeli w ogóle nie zapewnić włosom żadnej ochrony przed silnym promieniowaniem.

Jak dbać o włosy latem?

Wiesz już, w jaki sposób możesz chronić swoje włosy. Musisz po prostu używać na nich kosmetyków wzbogaconych jak najwyższymi filtrami, ale też i osłaniać je (zwłaszcza na plaży czy ogólnie na zewnątrz) jakimkolwiek nakryciami głowy. A co z pielęgnacją? Latem będzie ona wyglądać inaczej niżeli zimą czy nawet wiosną. Jeżeli spędziłaś cały dzień na plaży i przez kilka godzin opalałaś swoją skórę w słoneczku, od czasu do czasu racząc się kąpielami w morzu czy jeziorku, teraz od razu po powrocie do domu powinnaś wejść pod prysznic i spłukać z siebie wszelkie zanieczyszczenia, sól czy resztki piasku. Zrób to dokładnie. Umyj nie tylko ciało, ale również i włosy. Aby nie obciążać dodatkowo kosmyków, zastosuj jakiś lekkie i delikatne szampony do włosów, przygotowany na bazie ziół czy wyciągów roślinnych. No i nie zapomnij o tym, by użyć chłodnej albo nawet zimnej wody. Nie ma sensu oblewać się tą ciepłą, gdy na dworze temperatura przekroczyła już granicę trzydziestu stopni.

Po takim szybkim chłodnym prysznicu od razu postaraj się delikatnie odżywić i nawilżyć włosy. Zastosuj na nich lekką odżywkę do spłukiwania i pozwól jej wchłonąć się w pasma, a następnie spłucz ją obficie dużą ilością wody. Latem spróbuj zrezygnować z suszarki. Pozwól włosom wyschnąć samodzielnie i ułożyć się w sposób naturalny. Teraz ponownie wracamy do tematu, jak chronić włosy latem. Otóż jeśli chcesz je zabezpieczać, nie powinnaś ich dodatkowo katować kontaktem z wysokimi temperaturami. Zrezygnuj więc na jakiś czas nie tylko z suszarki, ale także i prostownicy oraz lokówki i wszelkich podobnych urządzeń.