Jak dbać o implanty zęba?

Niektórzy wychodzą z założenia, że o sztuczne zęby nie musi się dbać. To niewłaściwe podejście. Co więcej, powinno się troszczyć o nie nawet bardziej niż o naturalne uzębienie.

Mimo iż implant stomatologiczny jest sztuczny, należy troszczyć się o niego jak o prawdziwy ząb. Co prawda nie grozi mu atak próchnicy ani żadna inna choroba, niemniej nie wolno zaniedbywać pielęgnacji. Niewłaściwe lub zbyt rzadkie mycie grozi uszkodzeniem implantu, a nawet jego utratą.

Jak dbać o implant tuż po zabiegu?

Niebagatelne znaczenie ma odpowiednie postępowanie po wszczepieniu implantu. Pierwsze miesiące (do pół roku) to tzw. osteointegracja, czyli okres, w którym implant zespaja się z kością szczęki albo żuchwy. Niewłaściwa pielęgnacja może prowadzić do stanu zapalnego, który zaburzy zrastanie się wszczepu z tkanką kostną. Pacjent, który przeszedł zabieg implantacji, powinien mieć świadomość, że musi ściśle przestrzegać zaleceń otrzymanych od stomatologa. Nie może zrezygnować z nich w żadnym momencie – ani tuż po zabiegu, gdy w ranie znajdują się szwy, ani po ich zdjęciu.

W zależności od wytycznych pacjent może robić okłady z lodu w obszarze pozabiegowym. Powinien unikać szczotkowania miejsc, w których wykonano implantację. Istotny punkt na liście obowiązków to odstawienie papierosów. Nikotyna nie tylko wydłuża okres gojenia – może doprowadzić do odrzucenia wszczepu.

Po zdjęciu szwów trzeba delikatnie oczyszczać okolice implantu bez dotykania punktu, w którym się znajduje. Należy również zrezygnować z wysiłku fizycznego po usunięciu szwów (oraz tuż po wszczepieniu).

Jak pielęgnować implanty zębów?

Osoby zainteresowane wstawieniem implantu mają dziś duży wybór klinik stomatologicznych. W niejednej placówce pracuje doświadczony dentysta Warszawa, Szczecin, Gdańsk czy Kraków – w wielu miastach można przejść zabieg implantacji.

Pacjenci z implantami muszą regularnie zjawiać się w gabinecie dentysty na kontrolach. Specjalista bada stan jamy ustnej oraz sprawdza postępy w gojeniu. Ponadto cykliczne wizyty u stomatologa mają na celu usuwanie złogów kamienia nazębnego. Jego nagromadzenie może wywoływać stany zapalne. Zbyt duża ilość kamienia grozi obniżeniem się dziąseł oraz odsłonięciem wszczepu. W następstwie może dojść do wypadnięcia implantu.

Codzienna pielęgnacja uzębienia powinna polegać na dokładnym szczotkowaniu zębów – bez pomijania implantów. Najlepiej robić to po każdym posiłku, przynajmniej dwa razy dziennie. Warto kupić szczoteczkę z miękkim włosiem, niezbędne przy higienie będą też nici dentystyczne oraz irygator. Prócz tego przyda się antyseptyczny płyn do płukania jamy ustnej.

Jak wybrać klinikę stomatologiczną?

Wszczepienie implantu to złożony zabieg wymagający wiedzy oraz umiejętności. Osoba chcąca uzupełnić braki w uzębieniu powinna starannie wytypować klinikę, w której podda się implantacji. Wykwalifikowany stomatolog nie tylko wyjaśni, na czym polega procedura, a następnie ją przeprowadzi w warunkach komfortowych dla pacjenta. Prócz tego dokładnie wytłumaczy, jak dbać o wszczep.

Dla tych, którzy zamierzają wstawić sobie implant zęba Warszawa to miasto idealne do leczenia stomatologicznego. W stolicy pracują liczne kliniki zajmujące się świadczeniem tego rodzaju usług. Wśród nich na uwagę zasługuje time for Dentist, przychodnia stomatologiczna zlokalizowana w dzielnicy Bemowo. Jej kadra przeprowadziła już szereg procedur implantologicznych, przywracając pacjentom pewność siebie oraz piękny uśmiech.