Jak często karmić kota?

Wokół kotów narosło w ciągu wielu lat nieskończenie dużo mitów. Odnoszą się one nie tylko do zachowania tych zwierząt, ale również do sposobu ich karmienia. Mokra karma jest doskonała dla zwierzęcia oraz dostarcza mu wszystkich niezbędnych składników. Karmy suche ani dla kotów dorosłych ani dla młodych nie są najlepsze, jednak można je ze sobą łączyć. W jaki sposób dbać o dietę czworonożnego przyjaciela? 

Karma mokra dla kota czy sucha?

Najlepsza dla kota jest mokra karma. Koty są z natury drapieżnikami. Mokre karmy swoją teksturą najlepiej przypominają naturalny posiłek zwierzęcia. Jednocześnie posiadają dużą zawartość mięsa, co jest szczególnie istotne. Pamiętaj, aby swojemu kotu nie podawać karmy zawierającej gluten. On bardzo niekorzystnie wpływa na organizm zwierzęcia, mogąc prowadzić nawet do poważnych problemów zdrowotnych. Jakie jedzenie jest więc najlepsze?

Najlepiej jest łączyć mokrą karmę z suchą. Należy jednak pamiętać, aby obie były wysokiej jakości pożywieniem, zawierającym w swoim składzie dużo mięsa. Żywienie kotów dorosłych powinno opierać się na mokrej karmie, natomiast sucha powinna stanowić dodatek. Na cztery posiłki przynajmniej dwa muszą być mokre, natomiast dwa koleje mogą być suche. Jeżeli twój kot natomiast nie lubi mokrej karmy i mimo zmian nadal nie pasuje mu ona, postaw na wysokiej jakości karmę suchą. 

Jak często karmić kota? Mokra karma

Karma mokra zawiera wszystkie składniki potrzebne do prawidłowego rozwoju Twojego kota. Jednak jak często ją podawać? Ważne jest, żeby pilnować stałych godzin posiłków. Koty powinny dostawać 3 do 4 posiłków niewielkich rozmiarów w ciągu dnia. W ten sposób możesz bez problemu kontrolować wagę swojego pupila i nie dopuścić do otyłości. Stanowi ona szczególne ryzyko u kotów niewychodzących, które mają znacznie mniej ruchu niż te wychodzące. Niewielkie posiłki, podawane często o stałych porach zapewniają zwierzakowi poczucie bezpieczeństwa. Najlepiej, kiedy karmę mokrą podajesz rano oraz popołudniu. Natomiast sucha karma może znaleźć się w misce czworonoga wieczorem, aby kot mógł mieć dostęp do karmy suchej przez całą noc i zjeść wtedy, kiedy poczuje głód. W ten sposób nie będziesz musiał wstawać w nocy aby nakarmić mruczka. Pamiętaj, aby racjonalnie podzielić czas posiłków. Jeżeli zazwyczaj wstajesz w okolicach godziny 8, nie podawaj zwierzęciu jedzenia o 6. Wówczas mruczek zacznie budzić Cię znacznie wcześniej, będąc głodnym. 

Karma mokra dla kota a nawyki żywieniowe

Koty są naturalnymi drapieżnikami. Dlatego ważne jest, aby odpowiednio dbać o ich instynkt łowiecki. Nawet karma mokra dla kota, podobnie jak sucha powinny być poprzedzone pewnym małym rytuałem. Pobaw się chwilę ze swoim pupilem. Zadbaj, aby zabawa przypominała polowanie. W ten sposób zaktywizujesz swojego kota, wyrobisz w nim pewne nawyki, poprawisz swoje relacje z nim oraz zadbasz o jego instynkt łowiecki. Pamiętaj również, aby nigdy nie korzystać z misek z podajnikami, które cały czas dostarczają kotu karmy do miski. Kot nie powinien mieć stałego dostępu do jedzenia. Powinieneś mu wydzielać porcje o ustalonych godzinach. W ten sposób dbasz o jego zdrowie, prawidłowe nawyki oraz zachowanie odpowiedniej masy ciała. Masz również kontrolę nad ilością jedzenia, jakie spożywa Twój kot i możesz zareagować, jeżeli okaże się, że spadł mu apetyt.

Pamiętaj również, że woda jest niezwykle istotna. Szczególnie, jeżeli podajesz zwierzęciu również suchą karmę. Kot powinien mieć do niej sały dostęp. Owszem, koty piją niewiele wody, ale są tak samo narażone na odwodnienie jak ludzie czy psy. Dbając o prawidłowe życwienie swojego kota, zapewniasz mu długie i szczęśliwe życie.