Jak chronić szczękę, uprawiając sporty walki?

Uprawianie sportów walki nie jest wolne od kontuzji. Zawodnicy trenujący boks, kick-boxing, MMA, karate czy taekwondo, czyli dyscypliny w dużej mierze oparte na uderzeniach, są narażeni na liczne urazy rąk i nóg, ale także głowy, w tym szczęki. Ryzyko odniesienia kontuzji można jednak zmniejszyć. Wystarczy wyposażyć się w odpowiednie akcesoria. W jaki sposób efektywnie chronić szczękę w trakcie treningu sportów walki? Zachęcamy do lektury dalszej części artykułu.

Ochraniacz na zęby – niezbędny element wyposażenia każdego fightera

Na pierwszy rzut oka wydawać by się mogło, że ochraniacz na zęby nie jest niezbędnym elementem wyposażenia zawodnika trenującego sporty walki. Noszenie ochraniaczy nie jest zbyt wygodne i szczególnie na początku może powodować dość duży dyskomfort w oddychaniu. Nie mniej jednak ten niewielki produkt może uratować zdrowie, a w skrajnych przypadkach nawet życie sportowca.

Jak tłumaczy nasz rozmówca, doradca klienta w sklepie bokserskim Leone Polska, który jest oficjalnym przedstawicielem znanej włoskiej marki Leone1947: Do nieplanowanej kontuzji szczęki może dojść nawet w niegroźnej sytuacji codziennych ćwiczeń. Dlatego też noszenie szczęk bokserskich, jak bywają nazywane ochraniacze na zęby, powinno być obowiązkowe przy każdej wizycie w sali treningowej. Szczęki zapewniają skuteczną ochronę nie tylko przed wybiciem zębów, ale także innymi popularnymi urazami twarzy. Na rynku istnieje wiele rodzajów ochraniaczy, więc każdy zawodnik bez problemu dobierze model dopasowany do swoich indywidualnych potrzeb.

Rodzaje ochraniaczy na zęby

Jednym z najpopularniejszych rodzajów szczęk bokserskich są proste w budowie ochraniacze typu „boil and bite”, które przed pierwszym użyciem należy przez kilka minut moczyć we wrzącej wodzie. Taki zabieg zmiękczy ochraniacz i pozwoli dopasować jego kształt do szczęki zawodnika. Rozgrzaną formę wystarczy zagryźć, dzięki czemu kształt zostanie „zapamiętany”. Innym rozwiązaniem jest zakup „gotowego” ochraniacza żelowego lub indywidualnie dopasowanego ochraniacza protetycznego, który jest zdecydowanie najwygodniejszy, ale również najdroższy. Modele wykonywane na zamówienie stosowane są przede wszystkim przez profesjonalnych zawodników walczących zawodowo.

Dlaczego warto inwestować w wysokiej jakości szczęki bokserskie?

Istnieje co najmniej kilka powodów, dla których warto inwestować w wysokiej jakości szczęki bokserskie. Akcesoria te chronią zęby oraz kości twarzoczaszki przed urazami powstałymi w trakcie treningu sportów walki. Zapewniają również skuteczną ochronę tkanek miękkich znajdujących się wewnątrz jamy ustnej. Szczęki chronią też język, wargi oraz usta. Kolejną niewątpliwą zaletą regularnego noszenia ochraniaczy jest fakt, iż pozwala to zaoszczędzić pieniądze potrzebne na wizyty u stomatologa i wstawianie zębów. Zakup tych akcesoriów jest więc inwestycją we własne bezpieczeństwo i zdrowie. Inwestycja ta zresztą błyskawicznie się zwraca w postaci pięknego uśmiechu i braku kontuzji szczęki. Warto o tym pomyśleć podczas kolejnej wizyty na sali treningowej.