Jak chronić się przed miażdżycą i innymi chorobami wieńcowymi?

Miażdżyca to poważna choroba, która rozwija się latami na skutek odkładania się w ścianach naczyń tętniczych lipidów, które ograniczają przepływ naczyniowy. Na skutek miażdżycy może dojść do stopniowego lub nagłego ograniczenia zaopatrzenia narządów wewnętrznych w tlen i składniki odżywcze. W artykule przedstawiamy najczęściej występujące przyczyny miażdżycy, tłumaczymy, które czynniki mają największy wpływ na rozwój tej choroby oraz co można zrobić, żeby temu zapobiec.

Przyczyny powstawania miażdżycy

Miażdżyca zawsze ma charakter procesu zapalnego, który jest odpowiedzią na powstanie uszkodzeń w wewnętrznej warstwie ścian naczyń. Rezultatem powstania i rozwoju miażdżycy jest wytworzenie się pod nią zbudowanego z komórek zapalnych pasma tłuszczowego i gromadzenie się w błonie wewnętrznej lipidów, kolagenu i złogów wapnia. Powstałe w taki sposób pasmo tłuszczowe  jest później nazywane przez lekarzy blaszką miażdżycową. Głównym efektem jej powstania jest zmniejszenie przepływu krwi w naczyniu. Z kolei w przypadku jego pęknięcia, może dojść do całkowitego zamknięcia tętnicy i w konsekwencji do ostrego niedokrwienia naczyniowego. A w jakim wieku najczęściej zaczynają powstawać zmiany miażdżycowe? Na to pytanie odpowiedział nam nasz rozmówca, lekarz specjalista z Niepublicznego Zakładu Podstawowej i Specjalistycznej Opieki Medycznej Medan w Jarocinie:

Zmiany miażdżycowe mogą się zacząć rozwijać nawet u osób, które są jeszcze bardzo młode, także u dzieci. W pierwszym okresie powstające zmiany mogą jednak jeszcze nie dawać żadnych objawów. Pojawiają się one dopiero później, u mężczyzn najczęściej po ukończeniu 50 lat, natomiast u kobiet po menopauzie. Wówczas rozwijające się latami zmiany miażdżycowe są już zaawansowane i niezbędne jest leczenie powstających objawów.

Wśród najczęściej wymienianych przyczyn powstawania miażdżycy znajdują się przede wszystkim: stosowanie nieprawidłowej diety, otyłość lub nadwaga, podwyższone ciśnienie tętnicze, zbyt mała aktywność fizyczna, palenie tytoniu, podwyższony poziom cholesterolu oraz cukrzyca.

Czynniki wpływające na rozwój miażdżycy

U wielu pacjentów przyczyny powstania i rozwoju miażdżycy nie są całkowicie od nich zależne. Miażdżyca może być bowiem związana z obciążeniami genetycznymi i z wiekiem. Z tego względu osoby, u których krewnych z pierwszego rzędu diagnozowano np. chorobę wieńcową, udary mózgowe lub miażdżycę młodego wieku, powinny zwracać na to uwagę i częściej zgłaszać się na wykonywanie kontrolnych badań kardiologicznych.

W jaki sposób można zapobiegać powstawaniu miażdżycy?

Zapobieganie powstawaniu i rozwoju miażdżycy wymaga od pacjentów przestrzegania kilku zasad. Na pewno powinno się jak najszybciej rzucić palenie tytoniu i unikać palenia biernego. Koniecznie trzeba też zadbać o zapewnienie sobie odpowiednio zbilansowanej diety, która będzie oparta na produktach pełnoziarnistych, warzywach, owocach i rybach. Powinno się też ograniczyć spożywanie tłustych potraw i czerwonego mięsa. Ważnym elementem zapobiegania rozwojowi miażdżycy jest też odpowiedni poziom aktywności fizycznej. Warto jest zadbać o to, żeby mieć przynajmniej 150 minut aktywności w tygodniu. Nie muszą być to bardzo intensywne ćwiczenia, jednak koniecznie trzeba zacząć się ruszać i ograniczyć siedzący tryb życia.

W zapobieganiu miażdżycy istotne jest też regularne kontrolowanie swojego stanu zdrowia. Na badania kontrolne każdy pacjent powinien się zgłaszać co najmniej raz w roku. W niektórych przypadkach, jeżeli istnieje większe zagrożenie, lekarz może jednak zalecić przeprowadzania takich badań częściej, np. co pół roku.