Ile posiłków spożywać w ciągu dnia?

Kształtowanie u siebie zdrowych nawyków żywieniowych zaczyna się przede wszystkim od zmian w zakresie codziennej diety. W tym celu należy dokładnie zaplanować swój jadłospis. Liczy się nie tylko ograniczenie niezdrowych przekąsek i słodyczy, czy wprowadzenie produktów spożywczych bogatych w wartości odżywcze, ale także dopasowanie regularności odżywiania zgodnie z własnym trybem życia. Ile posiłków dziennie powinniśmy spożywać? O tym poniżej.

Dlaczego 5 posiłków dziennie jest optymalną opcją?

Standardowo uznaje się, że jadłospis oparty na pięciu posiłkach dziennie jest optymalną opcją dla przeciętnej dorosłej i dojrzewającej osoby. Co więcej, nawet większość cateringów dietetycznych w swoich dietach pudełkowych oferuje zestawy składające się z pięciu pełnowartościowych dań. Naturalnie dużo zależy od stosowanej diety, stanu zdrowia oraz trybu życia. Standard pięciu posiłków jest jednak w wielu przypadkach najrozsądniejszym wariantem. Wynika to przede wszystkim z tego, że dzięki rozbiciu jadłospisu na 5 dań, jesteśmy w stanie regularnie dostarczać organizmowi energię, która jest potrzebna w ciągu dnia.

Dieta złożona z pięciu posiłków powinna się składać z trzech głównych dań (śniadanie, obiad, kolacja) oraz dwóch przekąsek (drugie śniadanie i podwieczorek). Taka ilość pożywienia sprawia, że łatwo zachować regularność w odstępach ok. 4 godzin między jedzeniem. Ponadto układ ten pozwala zapobiec uczuciu głodu podczas codziennych obowiązków w pracy, szkole czy domu.

Należy jednak wziąć pod uwagę, że wiele osób pracuje w innych godzinach lub ma inne dodatkowe zobowiązania w ciągu dnia. W takich przypadkach ilość i wielkość porcji powinna być dostosowana w taki sposób, aby posiłki dostarczały większą pulę kalorii przed różnymi czynnościami wymagającymi skupienia czy wysiłku fizycznego.

Sposób na zachowanie regularnych posiłków

Codzienne przygotowywanie sobie pięciu różnych i prawidłowo zbilansowanych posiłków może być dla wielu czasochłonne i wyczerpujące. Wobec tego jednym ze sposobów na zachowanie regularności w spożywaniu danej ilości dań są oferty cateringów dietetycznych. Zaletą jest niewątpliwie fakt, że dietę pudełkową można bez problemu zabrać ze sobą i spożyć w wolnej chwili poza domem. Co więcej, niektóre cateringi dietetyczne, takie jak Kukuła Healthy Food oferują zarówno zestawy z pięcioma posiłkami, jak i możliwość zamówienia diety z indywidualnymi wskazaniami żywieniowymi.