Ile pieniędzy musisz przeznaczyć na zakup akwarium?

Piękne akwarium z oryginalnymi okazami ryb i ciekawą florą wodną to marzenie każdego miłośnika akwarystyki. Jednak aby stworzyć wyjątkową kompozycję w swoim salonie, która będzie cieszyła oko naturalnym, wodnym krajobrazem, należy przygotować się na dość kosztowną inwestycję.

Zakup akwarium

Na początek warto zastanowić się, jakiej wielkości oraz jakiego kształtu chcemy mieć akwarium. Będzie to oczywiście w dużej mierze zależało od tego, ile miejsca mamy do zagospodarowania. W przypadku małych przestrzeni dobrym rozwiązaniem będzie wybór kształtu prostopadłościanu lub walca, dzięki czemu akwarium będzie zajmowało więcej przestrzeni w pionie niż w poziomie. W przypadku dużych pomieszczeń dobrze będzie prezentowało się akwarium w formie dużego sześcianu, zwłaszcza jeśli możemy go postawić w miejscu, w którym możliwe będzie patrzenie na nie z każdej strony.

Za akwarium o pojemności 50 litrów zapłacimy około 100 zł, natomiast jeśli marzy nam się większy format, na przykład 300 lub 450 litrów, wówczas musimy przygotować się na wydatek rzędu 350-650 zł.

Osprzęt do akwarium

Kolejną kwestią, którą musimy uwzględnić w swojej akwarystycznej inwestycji, jest zakup niezbędnego osprzętu do akwarium, które będzie obejmować filtry z wkładem, za który zapłacimy od 200 zł dla pojemności 50 litrów do 600 zł dla pojemności 450 litrów, obudowę – ta może nas wynieść od 130 do 400 zł. Ponadto na liście naszych wydatków musimy uwzględnić podłoże – jego cena będzie wahać się od 50 do 150 zł. Grzałkę kupimy w cenie 50-100 zł, natomiast do potrzebnej kwoty musimy także doliczyć inne, drobne akcesoria w zależności od naszych potrzeb – w tym przypadku należy założyć na to około 150 zł.

Rośliny do akwarium

Jeśli planujemy mieć rośliny w akwarium, warto uwzględnić ich koszt już na etapie planowania jego założenia. Ciekawą opcją jest posiadanie akwarium holenderskiego, w którym dominują rośliny. Najczęściej jednak flora stanowi tylko tło dla ryb i jej koszt mieści się w granicach 50-150 zł.

Ryby do akwarium

Kolejnym, najważniejszym z resztą elementem, jest zakup rybek do akwarium. Rodzaj oraz liczba ryb, które zamieszkają w szklanym domu, zależy od naszych upodobań. Jeśli chodzi o ich gatunki, to najbardziej popularne są: gupik pawie oczko, brzanka, neonka, bojownik, zbrojnik, molinezja czy pielęgnice. Koszt popularnych rybek do akwarium waha się średnio od 5 do 30 zł, więc jeśli chcemy mieć 10 okazów, musimy liczyć się z wydatkiem 200-300 zł.

Inne koszty

Nie możemy także zapomnieć o tym, że założenie akwarium wiąże się z wydatkami na wodę, którą musimy do niego wpuścić i regularnie wymieniać, a także na prąd zasilający grzałkę, oświetlenie oraz filtr czy na pokarm. Samo założenie akwarium może nas wynieść od 500 do 1000 zł i więcej, natomiast miesięczne jego utrzymanie będzie nas kosztowało kilkadziesiąt złotych. Takie hobby, choć kosztowne, da nam jednak mnóstwo satysfakcji. Jeśli więc marzy nam się piękny, kojący widok ryb we własnym akwarium, a chwilowo nie mamy środków na jego zakup, pomocny może być niewielki kredyt gotówkowy online, który pozwoli nam sfinansować inwestycję i cieszyć się tym wyjątkowym, akwarystycznym hobby bez oczekiwania na to, aż uda nam się w końcu zgromadzić niezbędne środki.